منو
سبد خرید

احمد شاملو، پرسه در ناممکن زبان ؛ زندگی، اندیشه و گزیده ی اشعار

احمد شاملو، پرسه در ناممکن زبان ؛ زندگی، اندیشه و گزیده ی اشعار
پیش سفارش
احمد شاملو، پرسه در ناممکن زبان ؛ زندگی، اندیشه و گزیده ی اشعار
  • موجودی: پیش سفارش
  • مدل: 85304 - 112/6
  • وزن: 0.10kg
  • UPC: 7
0 ریال

احمد شاملو، پرسه در ناممکن زبان 

نویسنده: مرتضی خبازیان زاده
ناشر: مرندیز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 228
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1389- دوره چاپ:  1

 

مروری بر کتاب

زندگی، اندیشه و گزیده ی اشعار

این کتاب کاری از نشر مرندیز و به قلم مرتضی خبازیان زاده می باشد. حال اشاره ای به بخشی از زندگی این شاعر بزرگ کشورمان می کنیم:
احمد شاملو (زاده ۲۱ آذر، ۱۳۰۴ در تهران؛ ۱۲ دسامبر ۱۹۲۵، در خانهٔ شمارهٔ ۱۳۴ خیابان صفی علیشاه - درگذشته ۲ مرداد ۱۳۷۹؛ ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۰ فردیس کرج) شاعر، نویسنده، فرهنگ نویس، ادیب، مترجم ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود. آرامگاه او در امامزاده طاهر کرج واقع است. تخلص او در شعر الف. بامداد بود. شهرت اصلی شاملو به خاطر شعرهای اوست که شامل اشعار نو و برخی قالب های کهن نظیر قصیده و نیز ترانه های عامیانه است.

شاملو تحت تأثیر نیما یوشیج، به شعر نو (که بعدها شعر نیمایی هم نامیده شد) روی آورد،اما برای نخستین بار در شعر تا شکوفهٔ سرخ یک پیراهن که در سال ۱۳۲۹ با نام شعر سفید غفران منتشر شد وزن را رها کرد و به صورت پیشرو سبک نویی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد. از این سبک به شعر سپید یا شعر منثور یا شعر شاملویی یاد کرده اند.

تنی چند از منتقدان ادبی او را تنها شاعر موفق در زمینه شعر منثور می دانند. شاملو علاوه بر شعر، کارهای تحقیق و ترجمه شناخته شده ای دارد. مجموعه کتاب کوچه او بزرگ ترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامیانه مردم ایران می باشد. آثار وی به زبان های: سوئدی، انگلیسی، ژاپنی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، ارمنی، هلندی، رومانیایی، فنلاندی،کردی و ترکی ترجمه شده است.

«احمد شاملو» زمانی كوتاه پس از نیما، دست به انقلاب شگفت انگیزی در حوزه ی زبان فارسی زد. او از هر گونه وزن عروضی و نیمایی گذشت و در پیشرفت و اشاعه ی شعر نو فارسی تلاش بسیار كرد. شاملو از جهتی شاعر است و از جهت دیگر ژورنالیست خبره. او در ادبیات، ترجمه، سینما و موسیقی نیز صاحب نقد و نظر است.

بر شرب بی پولك شب
شرابه های بی دریغ باران...
در كنار ما بیگانه ای نیست
 در كنار ما
آشنایی نیست
خانه ی خاموش است و بر شرب سیاه شب
شرابه های سیمین باران.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات