دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

احزاب سیاسی در ایران ؛ مجموعه اسناد لانه جاسوسی آمریکا ؛ دو جلدی

احزاب سیاسی در ایران ؛ مجموعه اسناد لانه جاسوسی آمریکا ؛ دو جلدی
-27 %

احزاب سیاسی در ایران

ناشر: مرکز اسناد لانه جاسوسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 800
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1367 _ 1366 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه روکش کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

مجموعه دوم و سوم از اسناد لانه جاسوسی آمریکا 

کتاب حاوی اسنادی مربوط به محدوده زمانی بین تشکیل دولت نظامی و پیروزی انقلاب در 22 بهمن 1357 است. با توجه به اسناد به دست آمده در لانه جاسوسی، اهداف و مقاصد امریکا عمدتاً شامل دسترسی به منابع اقتصادی و به ویژه نفت برای خود و دوستان اروپایی‌اش و استمرار دسترسی به بازار در حال توسعه ایران بود. در این مرحله امریکا، دولت نظامی را تنها چاره برای جلوگیری از پیشرفت انقلاب می‌داند ومی‌خواهد یک دولت غیرنظامی محافظه‌کار که تنها اختلافش با دولت نظامی شکل ظاهری آن است، روی کار آورد.

در این کتاب اسناد و مدارک مربوط به احزاب سیاسی در ایران، منصوب کردن چهره‌های میانه‌رو توسط امریکا، مسئله افغانستان و کردستان بررسی می‌شود. در این اسناد دوستداران امریکایی خاورمیانه، به یک ایرانی همکاری افتخاری با کنگره اعطا کردند.

هدایت‌الله متین دفتری نوه دکتر مصدق و مدیر اطلاعات و روابط مطبوعات وزارت دادگستری است منظور از دستیاری افتخاری کنگره، قادر نمودن مردان جوان برجسته به کسب تجربه در حکومت دموکراتیک، طی یک دوره کامل کنگره و جاسوسی برای امریکا است. اسناد مربوط به خط میانه که شرح ملاقات‌ها و دیدار با افراد میانه‌رو بر سر کار آمده است، در کتاب مشهود است.

این اسناد برای تحلیل‌های جاسوسان امریکا بود. مقاله روزنامه تهران ژورنال در تاريخ 12 سپتامبر 1960 ـ 21/6/1339 دوستداران آمريكايى
خاورميانه به يك ايرانى همكارى افتخارى با كنگره اعطا مى‏كند.

دوستداران آمريكايى خاورميانه امروز اعطاى همكارى افتخارى با كنگرهرا به آقاى متين ‏دفترى اعلام نمود. آقاى متين‏ دفترى، مديراطلاعات و روابط مطبوعات وزارت دادگسترى ماه آينده ايران را به قصد واشنگتن، دى. سى. ترك خواهد كرد.در آنجا وى نه ماه به عنوان دستيار يك يا چند عضو كنگره و سناى ايالات متحده، خواهد گذراند. او اولين ايرانى است كه مفتخر به وصول اين جايزه كه معادل 5000 دلار است مى ‏شود.

دوستداران آمريكايى خاورميانه، كه متقبل اين برنامه است، مؤسسه‏ اى خصوصى،غيرانتفاعى و آمريكايى است كه خود را وقف بهبود تفاهم بين مردم آمريكا و كشورهاى خاورميانه نموده است. دوستداران آمريكايى خاورميانه در تهران مجرى يك برنامه مشاوره و راهنمايى دانشجو براى كمك به دانشجويان عازم آمريكا، برنامه ديگرى به نام برنامه به كارگيرى منابع فردى براى كمك به اين دانشجويان به كسب و شغل و انطباق با محيط، زمانى كه به ايران باز مى‏گردند، و كتابخانه مطبوعات
دوره ‏اى يادبود جان برونر از ادبيات فنى و علمى براى كمك به فارغ ‏التحصيلان دانشگاه هاى آمريكايى «به همگامى با آخرين تحولات در رشته‏ اى كه آنها در آمريكا تحصيل كرده ‏اند مى ‏باشد. دوستداران آمريكايى خاورميانه همچنين برنامه‏ هاى مردم به مردم نيز اجرا مى‏ كند كه اين اعطا، يك نمونه از آن است. 

منظور از دستيارى افتخارى كنگره كه آقاى متين ‏دفترى دريافت كرده است، قادر نمودن مردان جوان برجسته به كسب تجربه در حكومت دمكراتيك، به وسيله همكارى با يك سناتور يا نماينده، طى يك دوره كامل كنگره مى ‏باشد. در سال هاى گذشته افرادى از مالايا، فرمز و ژاپن، همچنين آمريكايي هاى منتخب براى شركت در اين برنامه معين گشته‏ اند.آقاى متين‏ دفترى فرزند سناتور دكتراحمد متين‏ دفترى، نخست‏ وزير اسبق است. وى تحصيلات خود را در دبيرستان فيروز بهرام در ايران و كالج السمر و دانشگاه كمبريج در انگلستان انجام داده است. وى ليسانس خود را در اقتصاد و حقوق در 1956 (1335) از انگلستان دريافت كرد. پس از بازگشت به ايران،وى به عنوان معاون دانشكده در دانشگاه تهران، در وزارت آموزش كار كرده است. وى در سال 1953 (1332) متصدى شغل فعلى خود، مدير اطلاعات و روابط عمومى در وزارت دادگسترى شد.

 آقاى متين ‏دفترى به علاوه به عنوان جامعه حمايت از زندانيان و خانواده ‏هايشان خدمت مى‏ كند و عضو كميته اجرايى انجمن ايرانى سازمان ملل است.وی با دوشيزه مريم واضح نورى ازدواج كرده است. خانم ايشان قصد دارد با پسر كوچكشان همراه وى به آمريكا بروند. همراه با يكديگر آنها در ورود به ايالات متحده مورد استقبال هارولد ماينور، سفير اسبق آمريكا در لبنان و رئيس فعلى دوستداران آمريكايى خاورميانه در واشنگتن دى.سى. قرار خواهند گرفت. در اين مراسم آقاى متين‏ دفترى با آن عضو كنگره كه همكار وى خواهد بود،ملاقات مى ‏كند.


فهرست

بيل عزيز
توضيحات بيشترى در مورد اعتصابات صنعت نفت ايران
گزارش سياسى ـ امنيتى
بحران رو به تزايد ايران
آينده‏ نگرى: راه حل نظامى
تاكتيك هاى دولت ايران
گزارش وضع ايران شماره (۱)
گزارش وضع ايران ـ شماره (۲)
تظاهرات به طرفدارى از شاه و حمايت از دولت
بخش سياسى مربوط به طرح E و E ـ (SY) ـ رابرت بانرمان
نقطه‏ نظرهاى بازاريان در رابطه با اوضاع حاضر
اوضاع ايران
نظر دولت آمريكا درباره وضعيت ايران
واكنش دانشجويان و زمينداران نسبت به دولت نظامى
تهديدات عليه آمريكايي ها از جانب ناراضيان «زير زمينى»
دولت نظامى
سنجش دولت نظامى
مخالفين شاه
مجلوميان عزيز
سياست دولت ايران در طول محرممتین دفتری
هدایت الله متین دفتری
دستگیری های اخیر مخالفین
عکس العمل جبهه ملی در قبال شایعه ی معامله اسلحه ی ایران با شوروی
وضع سلامتی مصدق نخست وزیر سابق
کتک خوردن هدایت الله متین دفتری
دیدگاه متین دفتری از ملی گرایی
گزارش شرح حال درباره ی هدایت الله متین دفتری
حقوق متهمین در قوانین ایران
دید جناح ناراضی از اوضاع فعلی
محاکمه اخیر دانشجویان و دیگر مخالفان
ملاقات با حقوقدان مخالف

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات