منو
سبد خرید

اثبات وجود خدا

اثبات وجود خدا
اثبات وجود خدا
  • موجودی: موجود
  • مدل: 151184 - 110/3
  • وزن: 0.40kg
1,350,000 ریال

اثبات وجود خدا

نویسنده: جان کلوور مونسما
مترجم: احمد آرام - مهدی امین - علی اکبر مجتهدی
ناشر:  حقیقت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 4

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو


مروری بر کتاب 

...خدا موجود مادی و طبیعی نیست که بتوان آن را تحت مطالعه آزمایشگاه قرار دارد.بلکه او یک وجود روحی و معنوی است که قادر متعال و خالق کائنات است.

نیاز به بیان نیست که اغلب نظریه ها و حقایق علمی که بعضی ها در صحت آن شک ندارند هنوز به اثبات نرسیده از غالب آن نظریه ها در کاوش کارهای طبیعت بیش از حقایق مسلم می شود استفاده کرد. اگر شما وارد خانه تان شوید و ببینید که چیزهایی از خانه شما دزدیده شود در عین حال مردی را مشاهده می کنید که از در عقبی فرار می کند.نمی توانید حکم قطعی به دزد بودن او بدهید ولی شواهد ظاهری او را محکوم می کند.یک قاضی قبل از صدور حکم اهمیت دلایل و شواهد را مورد مطالعه قرار می دهد.

به علاوه روش های علمی نمی توانند تمام حقایق را ثابت کنند مثلا علوم نمی توانند عشق را که یکی از عواطف مهم بشری است را تعریف یا تحلیل کنند.همچنین کسی که ذوقی نداشته باشد نمی تواند زیبایی موسیقی را در یابد و یا تعریات علمی نیز نمی توانند این زیبایی را به او بفهمانند.ولی آیا کسی می تواند وجود عشق یا زیبایی موسیقی را منکر شود؟
اثبات وجود خدا نیز مثل معنویات است.یعنی حوادث طبیعی که به وجود خدا دلالت می کند.ولی با روش های علمی نمی توان وجود یا عدم وجود خدا را بطور قطع ثابت کرد...

 این کتاب نموداری از طرز تفکر دانشمندان امریکاست و مجموعه مقــالات آن به خوبی طرز فکر محیط علمی را راجع‌ به وجود خدا و رابطه خالق را با عالــم ماده نشان می‌دهد. 

فکر ابتدایی و اصلی این کتاب آن است که علوم با مطالعه پدیده‌های طبیعی و استدلالات عقلی می‌تواند وجود یک قدرت مافـوق بشــری را ثابـت کـند. در حالی‌ که علوم از تشخیص این قدرت عاجز است و نمی‌تواند تعریفی منطقی از آن ارائه کند، به همین دلیل تنها می‌تواند با تعبیرهای عمــومی مـعنای آن قدرت را بیان کند. 

در عین حال تمام رشته‌های علوم ثابت می‌کـنند که در دنــیا نظام قدرتمندی حاکم است که اساس آن قوانین و سنن ثابت و تغییرناپذیری است و کوشش دانشمندان و احاطه به این قوانین به بشر امکان می‌دهد از خسوف و کسوف و دیگر پدیده‌ها، صدها سال قبل از وقوع آن‌ها، آگاه شوند.

  در این کتاب دانشمندان نظر کسانی را که ادعـا می‌کنند دنیا تصادفـی است، رد می‌کنند و برای خواننده معنی تصادف را شرح می دهند. علاوه‌ بر این، در این مــقالات مزایای ایمان به خــدا و اطمینان به او و امــید به گشایش در کارها به ‌وسیله او تأیید می‌شود و ریشه تمام فضایل اجـتماعی، اخلاقی و انسانی در ایمان به خدا خلاصه می‌شود.

 از جمله مقالات این کتاب می‌توان به :

 «آغاز جهان؛ نقشه و هدف یا تصادف» اثر فرانک آلن، «بی‌تعصب و بی‌طرفانه قضاوت کنیم» اثر ادوارد لوتر‌کیسل، «دلایل طبیعی وجود خدا» اثر پل کلارنس‌ ابرسولد، «اکتشافات علمی وجود خدا را ثابت می‌کند» اثر جورج اورل‌ دیویس، «خدا و پیچیدگی طبیعت» از جان ‌ویلیام کلاتس، «خدا از دیدگاه علم» از جان ‌لئو ابرنتی، «نشان خدا در گیاهان» از جرالددن هرتاگ، «جهان تحت کنترل مرکزی» از ارل چستر رکس، «قوانین شیمیایی و خداوند» از جان ادلف بوهلر و «طبیعی‌گری باید در برابر خداپرستی سرتعظیم فرو آورد» از اولین‌ کارول کارکالیتس اشاره کرد. 

احمد آرام، مهدی ‌امین، علی‌اکبر صبا، عبدالعلی کارنگ و علی‌اکبر مجتهدی به ترجمه مقالات این کتاب همت گمارده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات