منو
سبد خرید

ابوالشهدا ؛ امام حسین (ع)

ابوالشهدا ؛ امام حسین (ع)
درحال حاضر موجود نمی باشد
ابوالشهدا ؛ امام حسین (ع)
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123476 - 107/1
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 25
0 ریال

ابوالشهدا ؛ الامام حسین (ع)

نویسنده: عباس محمود العقاد
مترجم : محمدکاظم معزی
ناشر: علمیه اسلامیه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب 

عنوان کتاب با عنایت به اینکه کتاب دیگری با عنوان ابراهیم ابوالانبیاء دارد، الحسین ابوالشهداء است، نه چنانکه برخی می‌گویند ابوالشهداء الحسین یا ابوالشهداء. چنین می‌نماید که عنوان ابوالشهداء ابتکار عقّاد است و او موجب رواج این تعبیر شد.

ابوالشهداء از کتاب‌های مؤثر در جهان اسلام، به ویژه در میان اهل سنت، است. از آنجا که نویسندهٔ کتاب دانشوری برجسته و دارای کتاب‌هایی متعدد است، از این کتابش فراوان استقبال شد. وی در این کتاب با دید گسترده و نثر ادبی عهده‌دار تحلیل قیام امام حسین شده و به جای وقایع‌نگاری و توصیف رخدادهای قیام، که در این گونه کتاب‌ها معمول است، به تحلیل قیام پرداخته و کتابی متفاوت فراهم کرده است.

وی در تحلیل قیام اولاً به زمینه‌های آن پرداخته و ثانیاً نزاع حسین و یزید را نه نزاع دو فرد، بلکه نزاع دو جبهه و جریان تاریخی دانسته که سابقه داشته است. مضافاً اینکه به جای شرح حال‌ نگاری رایج از افراد دو لشکر، به بررسی شخصیت و روحیهٔ آن‌ها پرداخته و تصویری کلی از روحیات آن‌ها ارائه کرده است.

در فصل اول با عنوان «دو سرشت تاریخی: سرشت‌های مردم»، از دو سرشت یاد شده که یکی برای آسایش روان و دیگری برای سود شخصی است. آنگاه امام حسین نمایندهٔ آن سرشت و یزید نمایندهٔ سرشت دیگر شمرده شده است.
«دشمنی: اسباب رقابت»، عنوان فصل دوم است و در آن از اختلاف تاریخی بنی‌هاشم و بنی‌امیه سخن رفته و گفته شده که این اختلاف با برخورد امام حسین و یزید به اوج خود رسید و ازدواج آن حضرت با زینب بنت اسحاق نیز به آن دامن زد.

فصل سوم با عنوان «دو دشمن: موازنه»، تکرار برخی مضمون‌های پیش است و در آن بار دیگر از اختلافات تاریخی بنی‌هاشم و بنی‌امیه سخن رفته و سپس به فضایل اخلاقی امام حسین و رذایل اخلاقی یزید پرداخته شده است.
در فصل چهارم به «یاران دو گروه: مردان دو لشکر» اشاره شده و یاران امام حسین، دین‌دار و یاران یزید، دنیاگرا و مادّی معرفی شده‌اند.

«قیام حسین: حسین در مکه»، عنوان فصل پنجم است و در آن از روانه شدن آن حضرت به مکه و فرستادن مسلم بن عقیل به کوفه و رخدادهای در آنجا و رفتن به سوی کربلا و ملاقات با حر و برخورد دو لشکر سخن رفته است.«آیا به هدف رسید؟ خطای شهیدان»، عنوان فصل ششم است و در آن، قیام امام حسین هم از نظر انگیزه‌ها و هم از نظر نتایج، مثبت و درست ارزیابی شده است. از نکات نادر این بحث، اشارهٔ عقّاد به این موضوع است که چرا امام حسین با خانواده‌اش به کربلا رفت. وی می‌گوید از دیرباز در جامعهٔ عرب مرسوم بود که جنگاوران خانوادهٔ خود را به میدان جنگ می‌بردند و این سنت در صدر اسلام نیز معمول بود .در فصل هفتم با عنوان «کربلا، حرم مقدّس»، از جنگ دو لشکر و شهادت امام و یارانش و شجاعت و دیانت آن‌ها سخن رفته است.

«درفش کربلا: محل سر»، عنوان فصل هشتم است و در آن به اختلاف در محل دفن سر امام، روانه کردن اسیران اهل بیت به کوفه و شام، قتل و غارت مردم مدینه، حمله به خانهٔ خدا و قیام مختار پرداخته شده است.در فصل نهم ذیل عنوان «پایان گردش: پیروز کیست؟»، گفته شده است که، در نهایت، امام حسین به پیروزی دست یافت و یزید برای هم همیشه شکست خورد.سرانجام در فصل دهم با عنوان «در جهان زیبایی: عاشق زیبایی»، از شاعران نهضت حسینی (کمیت، فرزدق، دعبل و...) یاد شده و کتاب با شعری از ابوالعلاء معری به پایان رسیده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات