كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
ابر طبقه ؛ نخبگان قدرت جهانی و جهانی که می سازند

ابر طبقه

نویسنده: دیوید راتکاف 
مترجم : احمد عزیزی
ناشر: کویر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 373
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

 نخبگان قدرت جهانی و جهانی که می سازند

ابرطبقه کتابی است درباره قدرت و تراکم آن در دستان شماری اندک در جهان. آنان چه کسانی هستند، چه شباهت‌هایی با نخبگان پیشین، و چه تفاوت‌هایی با بقیه ما دارند؟ فراتر از آن، درباره اثرات ژرف این گروه بر حیات ما و دوران ما است. سنجش کمّی قدرت البته دشوار است.

منشاء قدرت غالباً ثروت است. جاه و مقام انسان‌ها معمولاً به قدرت مبدل می‌شود. زور شاید باستانی‌ترین منبع قدرت باشد. قدرت اما زمینه‌های نرم‌تری چون فکر و توان پیوند با دیگران نیز دارد. از آن‌رو که سنجه‌ای مشخص و مقبول همگان وجود ندارد، داوری ذهنی در این حوزه تاحدی گریزناپذیر است. تمیز این‌که چه کسانی قدرتمندند، و چه کسانی نیستند، از این جهت دشوار است که برخی از بانفوذترین اشخاص در میانمان معمولاً بر قدرتشان سرپوش می‌گذارند؛ یا به‌ندرت آن را به‌کار می‌گیرند.

افزون بر آن، تنها شماری معدود قدرتی جهانی دارند، که خود موضوع این کتاب است. بسیاری از کسانی که معمولاً قدرتمندشان می‌پنداریم در مقیاس جهانی تأثیری بسیار ناچیز دارند و اهمیت‌شان، با همه ابهتی که ممکن است داشته باشند، تنها محلی یا ملی است.

در جهانی با قدرتی شدیدا متراکم ابر طبقه ای صرفا چند هزار نفری کلیدهای زمین را در چنگ خود دارند.شبکه ها و نشست هایی آنان را، ورای مرزها و حوزه ها،به هم می پیوندند.بیشترشان زبان مشترک دارند،روزنامه های مشترک می خوانند و به استراحتگاه های مشترک سفر می کنند.قدرت نه تنها در دستان شماری اندک متراکم است که همین شمار اندک نیز تنها در چند نقطه از جهان متمرکزند- غالبا سفید پوستند و مرد! تنها چند هزار نفرند،با اشتراکات فراوان،دستی بر مهم ترین اهرم های قدرت و علایقی مشترک-از تنظیم بازارها تا فراگردهای اخذ مالیات از آزادی جابجایی تا دسترسی آسان به نیروی کار از تعیین آنها که باید به سلاح های کشتار جمعی دسترسی داشته باشند،و آن ها که نباید داشته باشند!...

با همه پراکندگی جهانی و ندرت نظایر این ابر طبقه در انبوه میلیاردها انسان کره زمین،شناسایی آنان به عنوان جامعه ای خاص،و مشاهده شیوه تکوین این جامعه حداقل با چشم عقل،دشوار نیست-جغرافیایی که از کنزینگتون جنوبی تا شرق منهتن،از سن تروپه تا دوبی،از دانشگاه های هاردوارد،ییل و کمبریج تا اتاق های جلسات هیات مدیره،نهادهای فرهنگی،بانک ها و دسته جات سیاسی امتداد دارد.این جزایر انسانی که با علایق مشترک و هواپیماهای اختصاصی به هم پیوسته اند،مجمع الجزایری پر تلالو وقدرت مدار در دل اقیانوسی از انسان های تشنه،آرزومند و محرومند-اقیانوس انسان هایی که برای آنها کار می کنند،از تصمیماتشان آسیب می بینند ،مورد هجوم سیل خروشان هوس های سیاسی آنان قرار دارند و عمیقا از دیدگاههای آنان تاثیر می گیرند.این جغرافیایی نیست که روی هر نقشه ای قابل مشاهده باشد. با وجود این که یقینا بیش از هر جغرافیایی در عصر جهانی شدن،با مرزهایی در حال رنگ باختن برحیات انسان ها اثر گذار است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ابر طبقه ؛ نخبگان قدرت جهانی و جهانی که می سازند

  • ناشر: کویر
  • کد کتاب: 94160 - 94/4
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 250,000ریال

برچسب ها: دیوید راتکاف, احمد عزیزی, جامعه شناسی سیاسی, سیاست جهانی, جامعه شناسی, کتاب ابر طبقه ؛ نخبگان قدرت جهانی و جهانی که می سازند