دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آیین جوانمردی

آیین جوانمردی

نویسنده: مهران افشاری
ناشر: دفتر پژوهش های فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 112
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

 مصور

از ایران چه می دانم

جوانمردي كه به عربي آن را فتوت گويند، آييني كهن با آداب و اصول اخلاقي خاص خود، ويژه مردان بوده است كه ظاهراً سرچشمه هاي آن را در اديان و آيين هاي ايران باستان بايد جست و تاكنون نشانه هايي از آن در مرام اهل زورخانه، لوتي ها و درويشان خاكسار باقي مانده است. پيروان اين آيين كه آنان را«جوانمرد» يا«فتي» مي ناميده اند از قرن هاي آغازين اسلامي تا عصر حاضر در تحولات اجتماعي و تاريخ سياسي ايران تاثير و اهميت قابل توجه داشته اند.

جوانمردی که به عربی آن را فتوت گویند، آیینی کهن با آداب و اصول اخلاقی خاص خود، ویژه مردان بوده است که ظاهراً سرچشمه های آن را در ادیان و آیین های ایران باستان باید جست و تاکنون نشانه هایی از آن در مرام اهل زورخانه، لوتی ها و درویشان خاکسار باقی مانده است.

پیروان این آیین که آنان را«جوانمرد» یا«فتی» می نامیده اند از قرن های آغازین اسلامی تا عصر حاضر در تحولات اجتماعی و تاریخ سیاسی ایران تاثیر و اهمیت قابل توجه داشته اند...

آداب و رسوم مربوط به جوانمردی از ذخایر معنوی و فرهنگی است که «هانری کربن» آن را به صورت یک سلسله تعالیم اخلاقی و یک نوع حکمت عملی برای عامه مردم می‌داند که در دوره‌های فترت کارساز بوده است، بدین معنی که آن بخش از احکام دین و اصول عقلی که مربوط به زندگی افراد در جامعه و رفتار آنان با یکدیگر بوده، به صورتی تلطیف شده و با گذشت زمان از انواع صافی‌های تجربی و انسانی عبور کرده و در قالب قواعد اخلاقی به طریف‌ترین حالات خود درآمده و از نسلی به نسل دیگر سپرده شده است.

فهرست

•    عياران    
•    سربداران    
•    پهلوانان    
•    اهل زورخانه    
•    لوتيان    
•    جوانمردي پيشه وارن    
•    اخلاق جوانمردي

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات