منو
سبد خرید

آینه جادو ؛ جلد سوم

آینه جادو ؛ جلد سوم
درحال حاضر موجود نمی باشد
آینه جادو ؛ جلد سوم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 47835
  • وزن: 0.30kg
  • SKU: 33203
  • UPC: 24
0 ریال

آینه جادو جلد سوم

نویسنده: مرتضی آوینی
ناشر: واحه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 336
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب 

گفت‌وگوها ، سخنرانی ، آوینی

این کتاب که آخرین جلد از مجموعه آینه جادو محسوب می شود، برای اولین بار در سال 1378 به چاپ رسید و با انتشار آن کار گردآوری و تنظیم نوشته ها و گفته های سینمایی مرتضی آوینی به پایان رسید. در واقع پس از انتشار جلد دوم که نقد فیلم ها به اضافه چند مقاله دیگر را دربرداشت، این کتاب باقیمانده آثار تألیفی، هم چنین سخنرانی ها و مصاحبه های مؤلف را دربردارد.

دو مقاله ابتدای کتاب با عناوین «سینما و مردم» و «کدام سینما؟» به طرح مباحثی جدی درباره اهمیت مخاطب در سینما و بی اعتنایی سینمای روشنفکری به مقوله جذابیت می پردازد.

سپس به «سینما، مخاطب» می رسیم که حاوی متن سخنرانی مؤلف در سمینار «بررسی سینمای پس از انقلاب» و پاسخ های کتبی به نامه های اعتراض آمیزی است که در همان سمینار خطاب به سخنران نوشته شده بودند. این پرسش و پاسخ ها علاوه بر آن که جذاب اند، نوعی جمع بندی آخرین عقاید آن شهید درباره سینما، روشنفکری، عرفان زدگی و هنر مدرن محسوب می شوند.

«سینما هنر محض نیست» و «سینما تکنولوژی و ساختار هویتی برای انسان نو»، دو گفت و گو با مرتضی آوینی هستند که اولی به همان سخنرانی سمینار می پردازد و دومی به بهانه انتشار کتاب آینه جادو انجام پذیرفته است.

مقاله «تکنیک در سینما» که آخرین مقاله بخش اول کتاب است، یکی از آخرین نوشته های سینمایی مرتضی آوینی به شمار می آید و نوعی فتح باب برای طرح مباحثی جدید و شاید طرح اولیه نگارش آینه جادویی دیگر باشد.

سه مقاله «نگاهی دوباره به روایت فتح»، «واقعیت در سینمای مستند» و «یک تجربه ماندگار» از آن جهت که به نحوه ساخته شدن مجموعه برنامه های روایت فتح می پردازد، دارای وحدت موضوع هستند.

چهار مقاله پایانی کتاب نیز به چهار موضوع مختلف می پردازد: «جایگاه فیلم کوتاه در سینمای ایران»، «درباره سینمای کودکان»، «سینما و هویت دینی دفاع مقدس» و «گزارش شتاب زده از سینمای پاکستان».

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات