دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آینه بامداد ؛ طنز و حماسه در آثار شاملو

آینه بامداد ؛ طنز و حماسه در آثار شاملو

نویسنده: جواد مجابی
ناشر: فصل سبز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 295
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

طنز و حماسه در آثار شاملو

آینه‌ی بامداد مجموعه‌ای است از سخنرانی‌ها، مقالات و گفت و گوهای جواد مجابی درباره زندگی و آثار "احمد شاملو .مبحث آغازین کتاب درباره طنز در آثار شاملو است که طی آن نویسنده با ذکر نمونه‌هایی چند به ویژگی طنز در اشعار و نوشته‌های شاملو اشاره کرده خاطر نشان می‌کند :شاملو مانند هر طنزاندیش دیگری متوجه این وارونه کاری و نا به جایی جهان و کارکرد آدمیان در آن بود و حیرت خود را از این جهان خواب کردار گاه به خشم و اسف و بیشتر با لبخندی رندانه و نیشخندی ادبی بازتاب می‌داد .

وی در بخش دیگر کتاب به حضور چهل ساله شاملو در عرصه ادبیات معاصر ایران اشاره نموده فعالیت‌های وی را بر می‌شمارد .شاعر در نوسان بین دو زبان "عنوان گفت و گویی است با مجابی که گاه این گونه تصریح می‌شود از هوای تازه به بعد، دو تجربه متفاوت زبانی را [شاملو] دایم آزموده و در واقع بین دو قطب یک زبان سرگردان بوده است، بی آن که تکلیف خود را با هیچ یک از آنها مشخص کند .

در پی آن، دو مبحث فراهم می‌آید که عبارت‌اند از" :ژورنالیسم شاملو ارتباط فرهنگی "، "تخیل آفرینشکار علیه خود سانسوری ."عنوان بعدی کتاب "شاملو و نگرشی حماسی "است که در آن گفت و گویی با "جواد مجابی "صورت گرفته و وی حماسی بودن را یکی از مشخصه‌های اصلی شعر شاملو از نظر مضمون، بیان و زبان معرفی کرده است .

نگارنده در پنج مقالة مندرج در کتاب، نظرات خود را دربارة آثار «شاملو» بیان کرده و ردّپای طنز، ژورنالیسم و تخیل را در اشعار وی جستجو کرده است. همچنین در این کتاب، متن سخنرانی‌هایی که به یاد و سپاس خاطرة «شاملو» در مجامع فرهنگی مختلف ایراد شده‌اند، درج شده است.

بخشی از کتاب، مشتمل بر دو گفت‌وگو دربارة این شاعر است که نخستین آن، گفت‌وگوی چند تن از نویسندگان با نگارنده دربارة زندگی ادبی «شاملو» و دیگری حاصل‌نشستی به اتّفاق دیگر شاعران دربارة «شاملو» است. بخشی از کتاب نیز دربردارندة خاطرات خصوصی نگارنده از «بامداد» و پیام «آیدا»، همسر «شاملو» به همایش فرانکفورت است. هدف از تدوین این کتاب، آشنایی مخاطب با اندیشه‌ها، عقاید، هنر و سروده‌های «احمد شاملو» است.


فهرست

بزرگ شاعر از نگاه شاعران ؛ گفت و گو با آتشی، باباچاهی، حقوقی، سپانلو و مجابی
در آینه بامداد، سی سال خاطره با استاد
پیوست
بریده‌ای از سخنرانی‌ها، نوشته‌ها و دیدگاه‌های شاملو 

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات