دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آینه

آینه

نویسنده: جان جیانویتو
مترجم: حامد عزیزیان
ناشر: بصیرت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394  - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ جلد پشتی سائیدگی دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

یک فیلم ، چند نگاه

آندری تارکوفسکی در طول بیش از بیست سال، کم تر از ده فیلم ساخته که همه آن ها را می توان شاخص سبک او خواند و تقریبا هیچ یک را نمی شود از این حیث، مهم تر از دیگری تلقی کرد. آینه هم یکی از آن هاست؛ فیلمی که جدا از دغدغه های فلسفی و جهان بینی فیلمساز و سلیقه زیبایی شناسانه اش، اوضاع اجتماعی و سیاسی جغرافیای عصر خود را نیز در پس زمینه دارد.

رشته تسبیحی فیلم های تارکوفسکی را به یکدیگر گره می زنند. یاد آوری و زنده کردن گذشته از کودکی ایوان آغاز می شود،به سولاریس می رسد و تا نوستالگیا ادامه پیدا می کند.شاعری می خواهد ایمان و گذشته فردی اش را دوباره بازیابد و آن یکی می خواهد برای مردم تکه ای شمع باشد تا با سوختن خود مردم یخ زده از بی اعتقادی را جانی دوباره ببخشد.

شک و ایمان از آندره روبلف آغاز می شود و با استاکر به اوج می رسد در نوستلگیا و ایثار ادامه پیدا می کند.جدال علم و ایمان و مردمانی که یکدیگر از هیچ اتفاقی شگفت زده نمی شوند در تمام آثار او حضور قدرتمندی دارند.آینه اثری است که گویا تمامی آثار قبلی و بعدی هنرمند از دل آن بیرون آمده اند.

در اکثر آثار او زمان مقوله مهمی است . کودکی ایوان و یادآوری گذشته است و سولاریس که خاطرات دیروزش متعین می شود وخیره به امروز نگاه می کند. آینه اوج حضور زمان و نامیرایی است.آینه انعکاس دیروز و امروز تارکوفسکی است.دیروز خانوادگی او با دیروز کشورش به هم آمیخته شده و با هم به جلو حرکت می کنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات