منو
سبد خرید

آینده یک پندار

آینده یک پندار
درحال حاضر موجود نمی باشد
آینده یک پندار
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 100425 - 105/7
  • وزن: 1.20kg
0 ریال

آینده یک پندار

نویسنده: زیگموند فروید
مترجم: هاشم رضی
ناشر: آسیا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 496
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 2 

کمیاب - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب 

از دیدگاه فروید دین روان آزردگی جهانی نوع انسان است و تجلیات دینی را صرفاً باید نمونه ای از علایم روان رنجوری در افراد بازشناخت.او مسئله ایمان به خدا را، تثبیتی از یک آرزوی حفاظت و حمایت توسط وجودی پدرگونه می داند (ایده خدای قادر مطلق را به عنوان تجلیل جمعی از انگاره پدر فردی تفسیر می کند).

بیان میلی برای کمک شدن و نجات یافتن، در حالی که بشر با بیدار شدن از پندارهای کودکانه و بکار بردن خرد و مهارت خود، اگر نتواند خود را نجات دهد، لااقل می تواند به خویشتن کمک کند.در روانشناسي فـردي مشاهده مي نماييم كه اميال و غرايز ممنوع و واپس زده شده تغيير شكل داده و در صورت هايي فريبنـده و دگرگون شده اي كه براي فريب خودآگاه به خود مي گيرند ارضا مي شوند. اين نمونه فـردي قابـل برابـري و انطباق با شكل وسيع و اجتماعي غرايز مي باشد. درست است كه بر اثر تكامل مـدنيت و تمـدن آدمكشـي و خونخوارگي مردود شمرده شده و از ناشايست ترين جنايات محسوب مي شود، اما همـين غريـزه مطـرود در شكل هاي فريبنده اش همچون «جنگ» نمايان مي شود.

ناخودآگاه اجتماعي، افـراد و زمامـداران يـا هيـأت حاكمه اين غريزه را تحت عنوان دفاع از آب و خاك، دفاع از حيثيت و شرف و امثـال ايـن دسـت آويزه ای فريبناك مجاز شمرده و بلكه تجويز مي نمايند و حتي برخي اوقات براي نافرماني از قتـل و غـارت چـه بسـا كساني را اعدام و هلاك نمايند .

حال اين پرسش پيش مي آيد كه آيا علت جنگ از لحاظ دانش روانكاوي چگونه توجيه و تفسـير مـي شود؟ و اصولاً اين حادثه رعب آور و دهشتناكي كه جنگش مي ناميم ؟بدواً بايستي بگوييم كه نقش اساسي و راستين تمدن در اجتماع حفظ و نگاهداري منافع و حقوق افراد است و اين موضوع نيز وابستگي به اين دارد كه در تسهيل دشواري هاي توده گره گشا باشد .

تمدن براي پيشرفت و پيروزي خود در برابـر افـراد بعضـي از غرايـز را ممنوع و تحريم مي كند، يك دسته از اين غرايز كه به شكل ركود در نهاد هر فردي پنهان و باقي مي باشد،تمايلات تهاجمي و متعديانه است.بنابر اصل روانكاوي و از ديدگاه علمي اين غرايز ابتدايي و فطري هيچگـاه بطور كلي از بين نمي روند، بلكه تمدن مي كوشد به خاطر حفظ و بقاي اجتماع از جانب عوامل خارجي اين تمايلات تهاجمي را متمركز و به هم پيوسته نموده و از حيطه سيطره و نفوذ خود منحرف نموده و به سـوي خارج از اجتماع و قلمرو خود رهبري و هدايت نمايدو به اصطلاح و بنابر تعريفي علمي: جنگ عبارت است ازبرخورد و تصادم غرايز متعديانه و تهاجمي ملل و اقوام مختلف در خارج از قلمرو خودشان.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات