کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
آوازی در فرجام

آوازی در فرجام

نویسنده: نصرت رحمانی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 650
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب  

مجموعه اشعار و کارنامه نصرت رحمانی

رحمانی از شاعران جسور و توانای نسل اول بعد از نیما است که باید او را مظهر جوانان و ادبیات ویژه بعد از شهریور 20 و الگوی شعری جوانان هم عصر خود دانست.نخستین شعرهای خود را در 19 سالگی به دست نشریات سپرد تا در آینده‌‏ای نه چندان دور با انتشار مجموعه شعر "کوچ"، نگاه نیما و منتقدان عصر را به خود معطوف کند. او جسور بود و تقلید را نمی پذیرفت. سعی کرد، تنها تاثیر بگیرد و آن‌‏چه را می‌‏بیند، با زبان خود به تصویر بکشد. پس از انتشار مجموعه شعرهای «کویر» و « ترمه» اقدام به انتشار « میعاد در لجن » نمود که با استقبال مخاطبان  منتقدان روبرو شد.

در زندگی نامه اش می نویسد: « میعاد در لجن چنان مشهور شد که وقتی روزنامه « آیندگان» مصاحبه ای بین من و « صادق چوبک » گذاشت ،‌ننوشت مصاحبه ی شاعر «کوچ» ،‌« ترمه» یا « کویر »  . بلکه نوشت : مصاحبه بین شاعر « میعاد در لجن»  بانویسنده ی « شب اول قبر» . هنگامی که میعاد درلجن منتشر شد ،‌آقای " براهنی" درباره اش نوشت: «نصرت چون غول یک چشم جهان را نگاه می کند» و " طاهباز " نویسنده و پاسدار نیما در کیهان نوشت: « سردار شعر معاصر» . متوجه هستید که ما در خلال سطور گوشه ی چشمی هم به انتقاد داریم.»

رحمانی، اندیشه‌‏های خود را بیش از آن‌‏که تحت تاثیر نیما بداند، متاثر از "بوف کور" هدایت معرفی می‌‏کند. او خود اعتقاد دارد، محتوا را از هدایت و ساختار و فرم شعر را از نیما گرفته است. اما هر چه که هست، زبان او زبان رحمانی است. او در باره شکست حزبی اش  در سال 1332 خورشیدی و  جهت گیری ادبی اش ، می نویسد:« شکست سبب آن شد که ما به درون  خودمان ،‌به کنه و جودمان نگاه کنیم . مثل " کافکا " همین جا بود که از نیما جدا شدیم . مامیراث دار " هدایت " بودیم که به ما نزدیک تر بود.»
پس از  این شکست ، به سرایش این واقعه در شعرهای خود پرداخت؛ به گونه‌‏ای که او را « شاعر یاس و شکست»،« شاعر شورش» و « عصیان‌‏گر» نسل خود دانستند.استفاده از مکالمه و زبان کوچه و بازار در شعر را باید از جمله ویژگی‌‏های آثار او به حساب آورد که در آثارش به خوبی مشهود است .رحمانی،علاوه بر سرودن شعر، در زمینه داستان نیز به خلق آثاری دست زد که از آن جمله می توان، رمان « مردی که در غبار گم شد» و مجموعه داستان « نامه هایی که هرگز به او نرسید» اشاره کرد.

نصرت رحمانی،اگر چه از شاعران بزرگ زبان و ادبیات فارسی تا حدودی فاصله دارد،اما؛ بدون شک از تاثیر گذاران شعر نو و بانیان حرکت رو به جلو آن است.مجموعه اشعار منتشر شده از وی عبارتند از: کوچ(1333)، کویر(1334)، ترمه(1336)، میعاد در لجن(1346)،حریق باد(1349)، شمشیر معشوقه قلم (1367)،پیاله دور دگر زد(1368)، آوازی در فرجام(1374)، بیوه سیاه (1381).


شاعر نشدم در دل این ظلمت جاوید
تا شعر مرا دختر همسایه بخواند
شاعر نشدم تا دل استاد اگر خواست
احسنت مرا گوید و استاد بداند
 
شاعر نشدم تا به لبم بوسه بکارند
بر آج تنم عاج تن تشنه بسایند
اشعار مرا با دف و تنبور بخوانند
یا نام مرا مونس لبها بنمایند

شاعر نشدم تا بنویسند که :((نصرت
ما تشنه ی آغوش هوس خیز تو هستیم
مستانه گنه در شب تاریک چه زیباست
بر خیز و بیا کز می اشعار تو مستیم))

این نغمه ی من نیست ببندید دهان را
خواهم به لب چشمه ی خورشید بمیرم
من شاعر بازو و لب و سینه نبودم
خواهم که در این ظلمت جاوید بمیرم

دردم همه این است که در این تیره شب تلخ
زنجیر به اشعار من گم شده بستید
می سوزم از این زخم چه گویم،چه سرایم؟
آواز مرا در ته لبها بشکستید

من مرد جذامی شدم از زخم زبان ها
شعرست مرا مرهم هر زخم،در این شام
گیرم که گریزند ز من هر کس و نا کس
ای شعر به گورم نشینی به سر انجام

آوازه نخواهم اگر آواز بخوانم
زین شهرت بیهوده در اندوه و پریشم
((شاعر نیم و شعر ندانم که چه باشد
من مرثیه خوان دل دیوانه ی خویشم))

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آوازی در فرجام

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 106514 - 101/8
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال
  • 490,000ریال

برچسب ها: نصرت رحمانی, شعر فارسی, شعر نو, تاریخ ادبیات ایران, شاعران ایران, کتاب آوازی در فرجام