كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آه، این... ؛ مجموعه ای از سخنان و تعالیم اوشو

آه، این...

نويسنده: راجنیش چاندرا موهان جین ( اوشو )
مترجم: محسن خاتمی
ناشر: آویژه
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 220
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 2 

 

مروری بر کتاب

مجموعه ای از سخنان و تعالیم اوشو فیلسوف هندی

 

ذن فقط ذن است. هيچ چيز با آن قابل مقايسه نيست. ذن منحصر به فرد است، به اين سبب كه معمولي ترين و در عين حال غيرمعمولي ترين پديده اي است كه تاكنون براي آگاهي بشر رخ داده است. ذن معمولي ترين است، زيرا دانش راباور ندارد و به ذهن معتقد نيست.اگر جدی هستی، بیمار هستی و من گمان نمی كنم كه جهان هستی بخواهد تو جدی باشی.من یك درخت جدی ندیده ام.یك پرنده ی جدی ندیده ام. یك طلوع جدی ندیده ام.یك شب پرستاره ی جدی ندیده ام.به نظر می رسد كه این ها هركدام به روش خودشان درحال خندیدن هستند..

اوشو ذهن را در درجه اول قبل از هر چیز دیگر به عنوان مکانیزمی برای بقا می‌بیند. تکرار استراتژی رفتاری که موفق بودن آن در گذشته ثابت شده‌است اما به گفتهٔ او متوسل شدن به ذهن و استفادهٔ غیرضروری از آن برای گذشته و آینده، توانایی انسان‌ها را برای زندگی درست در حال محدود می‌کند و باعث می‌شود که آن‌ها احساسات واقعی را سرکوب کنند و خودشان را از تجارب لذت‌بخش که به‌طور طبیعی در لحظهٔ حال بوجود می‌آید، محروم کنند:

ذهن دارای ظرفیت ذاتی برای شادی نیست. ذهن فقط در مورد شادی فکر می‌کند و قادر به احساس آن نیست…

نتیجه این است که مردم خود را با تمامی شیوه‌های اختلالات اعصاب، حسادت و نا امنی مسموم می‌کنند. او چنین استدلال کرد که سرکوب روانی که اغلب توسط رهبران مذهبی حمایت می‌شود، باعث ایجاد احساسات سرکوب شده می‌گردد که در قالب دیگری ظاهر می‌شوند. همچنین اشو معتقد است که سرکوب جنسی در جوامع منجر به حریص شدن جامعه نسبت به روابط جنسی می‌شود. به جای سرکوب، مردم باید به خودشان اعتماد کنند و پذیرش بدون قید و شرط داشته باشند. برای درک این مفهوم، از نظر اشو صرفاً نباید این موضوع به صورت عقلانی فهمیده می‌شد، چون ذهن تنها می‌تواند آن را به عنوان یک قطعه از اطلاعات درک کند. اشو همچنین بر رهایی از نفس انسان تأکید می‌کند که به باور او تمامی امیال، آرزوها و خواسته‌های انسان ناشی از نفس او است که موجب می‌شود تا انسان در آینده زندگی کند و از شادی محروم شود.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آه، این... ؛ مجموعه ای از سخنان و تعالیم اوشو

  • ناشر: آویژه
  • کد کتاب: 83941 - 114/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: اوشو, راجنیش چاندرا موهان جین, محسن خاتمی, مدیتیشن, مراقبه, عرفان هندی, روانشناسی عرفانی, کتاب آه ، این ...