منو
سبد خرید

آن روزها

آن روزها
آن روزها
  • موجودی: موجود
  • مدل: 127466 - 113/2
  • وزن: 0.50kg
390,000 ریال

آن روزها

نویسنده: طه حسین
مترجم: حسین خدیو جم
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 395
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

کتاب الایام یا آن روزها به گفته خاروشناسان و سخن شناسان عرب زبان از اسناد مهم تاریخی قرون اخیر محسوب می شود که مضامین آن مانند آینه بسیار شفاف و نمایشگر عواطف و احساسات ناب انسانی است. قهرمان اصلی و معروف این کتاب شخص طه حسین است که در بخش اول کتاب، از زندگی کودکی و مشکلاتی که نابینایی برایش ایجاد کرده، می گوید و به مشکات جامعه آن روز مصر، خوبی ها و بدی هایش می پردازد.

بخش دوم حوادث و ماجراهای بین ورود به الازهر و پویش دایم نویسنده در جامعه و گفتگوهایش با شیوخ آن زمان و نقدهایشان برآن ها است که این بخش تا ورود نویسنده به دانشگاه را پوشش می دهد. طه حسین در این دوران با تعصب خشک مردم محیط خود و تقلیدهای کورکورانه آنها مبارزه می کند. صوفیان و قلندرانی که از نادانی مردم بهره می برند، مبارزه می کند و بعد رسوم قدیمی الازهر را می کوبد که روزی از مراکز بزرگ تحقیق اسلامی بوده است و در طی سالیان دراز دچار رخوت و رکود شده است.

کتاب "آن روزها" بیان کننده همه مسائل و رکود و خواب زدگی است که برزگترین مرکز تعلیم و ترویج علوم اسلامی (الازهر) در زمان نویسنده به آن گرفتار شده است. تحصیل در دانشگاه، سفر به فرانسه، آشنایی با همسرش، گرفتن لیسانس و دکتری ، بازگشت به مصر به همراه زن و فرزند در کسوت استاد دانشگاه، بخش سوم این کتاب است.

تقریبا تمام بخش دوم و قسمتی از بخش سوم این اثر به انتقاد از زندگی طلاب و سبک تدریس در مدرسه الازهر می پردازد. سبک نویسنده در این اثر بسیار ساده و صمیمی و با صداقت است و خواننده را مجذوب سخنانش کرده و حتی نقائص و موارد ضعف و لغزش های خود را با صراحت کامل برای خواننده بازگو می کند. اصل این اثر به نام الایام در سه جلد است، و اینک ترجمه هر سه جلد در یک مجلد در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات