كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آنچه خود داشت

آنچه خود داشت

نویسنده: احسان نراقی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 218
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : درحد نو


مروری بر کتاب

سلسله تاملات و تحلیل‏های احسان نراقی، جامعه شناس معاصر ایران در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی ایران و غرب می‏باشد.عمده تلاش و نگاه نویسنده فهم روابط، چالش‏ها و مناسبات شرق و غرب و سنت و تجدد و نقد نواقص و معضلاتی است که غرب و شرق دچار آن شده اند.

نراقی از تفاوت‏ های علم تجربی غربی و بینش معنوی شرق به عنوان دو چشمه معرفت که مکمل یکدیگرند یاد کرده و این دو بینش را نیاز ضروری انسان معاصر و پایه ای برای طرح ایده گفتگوی تمدن‏ ها قرار داده است. بحث از مفهوم ترقی و پیشرفت، آموزش، ماهیت علم و تکنولوژی، سیاست علمی در کشورهای صنعتی، شرق‏ شناسی، هویت فرهنگی، ایران‏شناسی و رابطه آن با تمدن غربی و مناسبات شرق و غرب و ایران و اروپا از مباحث مطرح شده در این کتاب است که با رویکردی جامعه شناسانه و با تاکید بر موضوعات فرهنگی صورت گرفته است.

...بنابراين جهاني شدن از دو سو براي ما مهم است؛ از يكسو مي‌توانيم با اينها روبه‌رو شويم و خود را نبازيم؛ آن‌هم با اين سوابق فرهنگي ملتي فخيم با تمدني كهن. اگر كربن مي‌آيد به اين مساله مي‌پردازد، يعني براي دنيا قابل استفاده است و چاپ مثنوي در 14 ميليون بار يعني دنيا به ذخيره معنوي ما نياز دارد.

نبايد خود را تنها به كنار بكشيم؛ بلكه اين ذخاير را حفظ كنيم تا دنيا از ما تداعي برگيرد. تفوق عقل و سرمايه‌داري و استفاده از تكنيك، معنايش اين نيست كه ما بايد هويت خود را از دست بدهيم. ما مي‌توانيم جوانمرد باشيم؛ ولي از تكنولوژي هم استفاده كنيم. يعني جهان مادي شود؛ اما ما مادي نشويم.

اگر در جهاني شدن معنويت نباشد، خطرناك است و هويت‌ها را از بين مي‌برد و جهان سرد و بي‌روح مي‌شود. خود آنان هم كه بر جهاني شدن تاكيد دارند، طالب چنين جهاني نيستند. بنابراين تنوع فرهنگي گلي است در اين بوستان و ما مي‌خواهيم آرزوي ساموئل هانتينكتون را مبني بر برخورد تمدنها برآورده نشود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آنچه خود داشت

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 95072 - 55/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: احسان نراقی, جامعه شناسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, ایران و غرب, مدرنیته, کتاب های نایاب, کتاب آنچه خود داشت