منو
سبد خرید

آناتومی ویرانسازی انسان ؛ پرخاشجویی و ویرانسازی

آناتومی ویرانسازی انسان ؛ پرخاشجویی و ویرانسازی
-23 %
آناتومی ویرانسازی انسان ؛ پرخاشجویی و ویرانسازی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146551 - 71/1
  • وزن: 0.50kg
1,080,000 ریال
1,400,000 ریال

آناتومی ویران سازی انسان

نویسنده: اریک فروم
مترجم : احمد صبوری
ناشر: آشیان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 640
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

پرخاشجویی و ویرانسازی

انسان ها در طول تاریخ، علاوه بر خلق و نوآوری، استعداد خارق العاده ای را در ویران سازی از خود نشان داده اند. پرخاشگری، ما را با فراز و نشیب های زیادی رو به رو کرده و جنگ های بیشماری را باعث شده است. روانشناس اجتماعی برجسته، اریک فروم، از تفاوت های میان انواع پرخشاگری سخن می گوید: پرخاشگری های شایع در میان حیوانات و دو نوع از ستیزه جویی و ویرانگری که فقط در انسان ها به چشم می خورد. پژوهش های فروم در کتاب آناتومی ویران سازی انسان، شامل موضوعاتی همچون حیوانات باغ وحش، افراد نکروفیل، و پرداخت روانکاوانه به زندگی شخصیت های بدنامی همچون آدولف هیتلر و ژوزف استالین می شود.

افزايش خشونت و ويرانسازي در مقياس ملي و جهاني توجه متخصصان و عموم را به يكسان به پژوهش نظري درباره طبيعت و علت هاي پرخاشجويي معطوف كرده است. اين نگراني عجيب نيست، تعجب آور اين واقعيت است كه اين شيفتگي به تازگي پيش آمده است. با توجه به اين كه «پرخاشجويي و ويرانسازي» يكي از مسائل بنيادين نظري در روانكاوي است، اريك فروم به عنوان يك نظريه پرداز روانكاو پيرو مكتب انتقادي بحث محوري اين كتابش را به اين موضوع اختصاص داده است.

فروم معتقد است كه همه شورهاي انساني، چه «خير» و چه «شر» را تنها به عنوان كوششي براي يافتن معناي زندگي و فرارفتن از وجود مبتذل و صرفاً نگهدارنده زيست، مي توان درك كرد. هرچند شورهاي پيش برنده زندگي مي تواند معناي والاتري از قدرت، شادي، تماميت و زيست ارائه كند تا ويرانسازي و شقاوت. وليكن اينان به همان اندازه گروه نخست مي توانند پاسخي به مسأله وجود انسان باشند.در مباحث آغازين اين كتاب، به مباحثي چون غريزه، رفتار و روانكاوي و نيز به نظريه غريزه گرايان و رفتارگرايان، تفاوت ها و شباهت ها و سپس به نظريه بطلان غريزه باوري، فيزيولوژي اعصاب، ديرين شناسي و انسان شناسي - از گذشته تا حال - پرداخته است و در ادامه به نظريه پرخاشجويي و ويران سازي، گونه ها و وضعيت هاي آن مي پردازد.

در مهمترين بخش كتاب، شخصيت هاي جبار و شقاوت پيشه را تحليل مي كند و نيز به مفهوم «مرگ دوستي» و تحليل ماهيت روانكاوانه آن مي پردازد.در انتها نيز پرخاشجويي و ويرانسازي را از ديدگاه فرويد بررسي مي كند. بي شك اين كتاب يك راهنماي خوب و عملي براي بررسي روانكاوانه انسان و به طور كلي گامي در جهت خودكاوي و روانكاوي خواهد بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات