دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آمیزش افق ها

آمیزش افق ها

نویسنده: داریوش شایگان
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 397
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

گزینش و تدوین از محمد منصور هاشمی

آمیزش افق ها برگزیده ای است از آثار داریوش شایگان و دربرگیرنده بخشهائی از کتاب های او از جمله، ادیان و مکتبهای فلسفی هند، آسیا در برابر غرب،انقلاب دینی چیست؟ ، نگاه شکسته اسکیزوفرنی فرهنگی، افسون زدگی جدید، به همراه مقاله های ، در جستجوی فضاهای گمشده  از کتاب توهمات هویت و  آمیزش افقها  نامه به نسل های آینده.این کتاب همچنین در برگیرنده پیشگفتار و مقدمه ای است در توضیح آراء و اندیشه های داریوش شایگان و کتابشناسی از آثار او و دیگران درباره او به زبانهای مختلف.

داریوش شایگان یکی از برجسته ترین متفکران حال و حاضر ایران است،که علاوه بر درون کشور در آنسوی مرزها نیز چهره ی شناخته شده ای است.شایگان در طول قریب به نیم قرن حضور فعال در عرصه فرهنگی این سرزمین پا به پای تحولات آن حرکت کرده و مسائلی را مطرح نموده که اکنون می توانیم بگوییم مسائل زمانه ی جامعه ی ایرانی بوده است. جامعه ای که در گذار از جهان سنتی به مدرن ناچار به دست و پنجه نرم کردن با مسائلی بوده است.

هر متفکر صاحبنظری در این سرزمین کوشیده است به نحوی به این مسائل پاسخ،و اگر بخواهیم این متفکران را نام ببریم شایگان کسی است که در یکی از قله های آن قرار می گیرد.

بخش اول به سالهای آغازین داریوش شایگان باز می گردد،که به توصیه پرفسور کربن مشغول هند شناسی و مطالعه در فرهنگ های کهن آسیایی بود،که شامل کتاب «ادیان و مکتب های فلسفی هند» در دو جلد،و «آیین هندو و عرفان اسلامی» است.که هنوز که هنوز است در هندشناسی کتابی به این استواری و ظرافت به پارسی نوشته نشده است.

بخش دوم مربوط می شود به دورانی که شایگان با فردید آشنا شد و در حلقه ی او شرکت می کرد،دورانی که بحث های بازگشت به خویشتن در ایران بسیار داغ بود! این بخش از دو کتاب «آسیا در برابر غرب»،و کتاب «بت های ذهنی و خاطره ی ازلی» برگرفته شده است.که در آن به بررسی تمدن های بزرگ آسیایی چون چین و هند و ژاپن و ایران می پردازد و بینش اساطیری و عرفانی ای که این سرزمین ها در خود داشتند.

بخش سوم که شامل آثاری متاخر اوست که شایگان بزبان فرانسه تالیف کرده است،شامل دو کتاب مهم او می باشد: «انقلاب دینی چیست؟» که در آن به ایدئولوژی کردن سنت،که از مفاهیم مهم شایگان است گزیده شده،و در بخش دوم از کتاب «اسکیزوفرنی فرهنگی» برگرفته شده است.

بخش چهارم گزیده ای است از کتابی که شایگان درباره ی استادش هانری کربن و سیر و سلوک فکری او تالیف کرده است.

بخش پنجم گزیده ای است از آخرین کتاب شایگان با نام «افسون زدگی جدید» که در آن به مفاهیمی چون هویت چهل تکه و چگونگی زندگی مسالمت آمیز در دنیای کنونی می پردازد. (شایان ذکر است که شایگان برنده اولین جایزه "گفتگوی جهانی" در سال 2009 که از سوی سازمانی به همین نام در دانمارک برگزار شد،شده است) پایان بخش کار نیز نامه ای است از ش ایگان با عنوان «نامه ای به نسل های آینده» که پس از سال ها سیر و سلوک فکری و معنوی خطاب به نسل آینده نوشته است،که از زبان فرانسه به فارسی برگردان شده است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات