آمریکا در لابیرنت

آمریکا در لابیرنت

نویسنده: ویلیام بی. کوآنت
مترجم: حمید گله داری - پرویز قاسمی
ناشر: روایت فتح
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کارنامه ی دولت آمریکا در روند صلح خاورمیانه

«روند صلح» اعراب و اسرائیل با جنگ شش روزه ی 1967 کلید خورد.
تا آن زمان جنگ بین اعراب و اسرائیل تقریبا معضلی لاینحل بود که نه در مسیر حل و فصل پیش می رفت و نه در قالب جنگ ادامه می یافت.
از اوایل دهه ی نود، واشنگتن سعی کرد در نقش یک میانجی صلح ظاهر شود تا بتواند منافع استراتژیک خود را در خاورمیانه تضمین کند.ویلیام کوآنت در کتاب حاضر می کوشد نقش و اقدامات دو رئیس جمهور آمریکا در دهه ی نود، بیل کلینتون و جورج بوش پسر و مشاوران ارشدشان را در تدوین سیاست خارجی آمریکا و روند صلح بررسی کند.

در حقیقت کتاب «آمریکا در لابیرنت» با طرح روند صلح اسرائیل و فلسطین و تأثیر دولت آمریکا، سعی دارد تا با مرور بر عملکرد دولت قبلی آمریکا -یعنی بیل کلینتون و جورج بوش پسر- به نقد و بررسی روند گفتگو‌ها و معاهده‌های صلح و نقش تأثیرگذار آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی بپردازد.

روند صلح اعراب ـ اسراییل كه امروزه نیز جزء موضوعات مهم معاصر تلقی می‌شود با جنگ شش‌ روزه در سال 1967 كلید خورد. تا آن زمان، جنگ بین اعراب و رژیم صهیونیستی تقریبا موضوعی غیرقابل حل بود كه نه در مسیر حل و فصل حركت می‌كرد و نه در قالب جنگ ادامه می‌یافت. از اوایل دهه نود، واشنگتن سعی كرد در نقش یك میانجی صلح ظاهر شود تا بتواند منافع استراتژیك خود را در خاورمیانه تضمین كند.

این کتاب از منظر یک منتقد غربی به بازگویی هم سویی دولت آمریکا با سیاست‌های اشغالگرانه اسرائیل، قدرت و نفوذ لابی رژیم صهیونیستی در روند تصمیم‌گیری سیاست‌مداران آمریکا، مخدوش‌شدن تصویر یکپارچگی قدرت در رژیم صهیونیستی و آمریکا و وجود شکاف و معضلات داخلی این دولت‌ها پرداخته است.

 

فهرست

• کلینتون و آسان سازی روند صلح
• کلینتون؛ دغدغه، تعلل و ناکامی
• رئیس جمهور جنگ طلب آمریکا در دوره ی اول

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آمریکا در لابیرنت

  • ناشر: روایت فتح
  • کد کتاب: 97801 - 65/6
  • موجودی: در انبار
  • 20,000ریال

برچسب ها: ویلیام بی. کوآنت, حمید گله داری, پرویز قاسمی, اعراب و اسرائیل, اسرائیل, جامعه شناسی سیاسی, فلسطین, آمریکا, کتاب آمریکا در لابیرنت