منو
سبد خرید

آمده یا چطور از شرش خلاص شیم؟

آمده یا چطور از شرش خلاص شیم؟
-17 %
آمده یا چطور از شرش خلاص شیم؟
  • موجودی: موجود
  • مدل: 103432 - 22/3
  • وزن: 0.40kg
125,000 ریال
150,000 ریال

آمده یا چطور از شرش خلاص شیم؟

نویسنده: اوژن یونسکو
مترجم: پری صابری
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 134
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

کمدی در سه پرده

در تمام آثار یونسكو تم‌های اساسی كه حاصل تجربیات زندگی او است، نمود می‌كنند. تم دلهره‌ی كشف زمان، دلهره‌ی مرگ، رؤیا، آشیانه، آزادی، انقیاد، رنگ، نور، تناقض شغل و انسان، تناقض فرد و نظام اجتماعی، تناقض بین‌سبكی آسمان و نور با خفقان و لجن سنگین، حسرت بهشت از دست رفته. یونسكو می‌گوید همه دنبال بهشت از دست رفته می‌دوند. حتی انقلابیون بدون این‌كه خودشان آگاه باشند، دنبال یك نوع بهشت از دست رفته‌ای می‌گردند. یونسكو معتقد است هر نوع ایدئولوژی حتی ماركسیسم قبل از این‌كه تبدیل به فرمول بشود ریشه‌ی حسی، غریزی و بیولوژیكی دارد.

یونسکو در سال 1912 در « اسلاتینا» در جنوب رومانی ( صد و چند کیلومتری غرب بخارست) به دنیا آمد . یک ساله بود که با پدر و مادروخواهرش به فرانسه آمد و تا 13 سالگی همان جا ماندند . در این میان پدر ، همسرش را طلاق داد وهمسر دیگری اختیار کرد وچون دادگاه حق سرپرستی کودک رابه پدر سپرده بود، اوژن به ناچار به بخارست بازگشت .

در سال 1925 دوره دبیرستان را طی کرد و بعد در سال 1929 هنگامی که 17 سال بیشتر نداشت به فراگیری زبان رومانی در دانشگاه بخارست پرداخت . اما جداشدن پدرومادرش تأثیرعمیقی بر زندگی شخصی و همچنین بعدها در آثارش بر جای نهاد.

پدرن اوژن که پسر از او نفرت داشت ، در رومانی به نهضت فاشیستی وضد یهودی « گارد آهنین » ( گارد دوفر ) که مورد حمایت آلمان نازی بود ، پیوست وبا این همه از نوادر وکلای دادگستری است که پس از شکست آلمان ، مقبول نظر کمونیست ها افتاد ! در زمانی که گارد آهنین دررومانی قدرت یافت ، اندک اندک بعضی دوستان یونسکو من جمله « میرچا الیاده » شیفته ایدئولوژی شوم آنان شدند . نفرت وبیذاری اوژن از پدر که در نظر پسر ، مظهر قانون کور و محافظه کاری وسازش رذیلانه بود ، سراسر زندگی وکار درام نویسی یونسکو را تحت تاثیر قرار داد .

یونسکو بعد از این وقایع به نقد ادبی رو می آورد و در مورد شعر کنایی ( سمبلیک ) تحقیقاتی انجام می دهد و همچنین در سن 22 سالگی مجموعه مقالاتی را با عنوان « نه » منتشر کرد که حکایت از شخصیت مخالف خوان او داشت .

این نمایش‌نامه داستان زن و شوهری است كه در آپارتمانی در قلب پاریس زندگی می‌كنند. شوهر، مردی را كه فكر می‌كرده با زنش سر و سری دارد كشته است. تا اینجای نمایش‌نامه با داستانی معمولی طرف هستیم. اما داستان اینجا عجیب و غریب می‌شود كه این زوج جسد را از بین نبرده‌‌اند بلكه آن را در یكی از اتاق‌های آپارتمانشان نگه داشته‌اند.

جسد هم در فرآیندی غریب نه تنها فاسد نشده كه رشد كرده و ریش‌ها و موهایش به مرور زمان سفید شده است. وقتی پرده كشیده می‌شود و نمایش آغاز، جسد آنقدر بزرگ شده كه به دیوارهای اتاقش فشار می‌آورد و كم‌كم دارد تمام فضای خانه را اشغال می‌كند.

در گوشه و كنار خانه هم قارچ‌هایی رشد كرده‌اند كه زنِ خانه رویش آنها را ناشی از حضور جسد می‌داند
یونسکو که ناظراندوهگین ناسازگاری وجدایی والدینش بود ، در این کتاب جانب مادر را می گیرد وبا الگوی فرهنگی مادر که فرانسوی است کنار می آید وبا هرچه از جانب رومانی پدرسالار بر وی الزام می شود : از آداب و رسوم وسنن فرهنگی گرفته تا عقاید وآراء جاری وروانشناسی وخلقیات مردم وخاصه تقلید ناشیانه وسرسری شان از غرب وامتناع تفکرفلسفی درباره هویت خویش ،می ستیزد و از همه آنان خرده می گیرد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات