منو
سبد خرید

آمارکورد

آمارکورد
درحال حاضر موجود نمی باشد
آمارکورد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 85088 - 112/3
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 90
0 ریال

آمارکورد

نویسنده: فردریکو فلینی
مترجم: مهین دانشور

ناشر: کتاب زمان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 114

اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ : 1

 کمیاب  - کیفیت : عالی ؛ صفحه آخر مهر کتابخانه دارد

 

مروری بر کتاب

آمارکورد یکی از شاعرانه ترین داستان های فلینی است و او بازگشتی دارد به ریمینی شهر دوران کودکی خود در دهه 1930، داستانی رنگارنگ در مورد زندگی در این شهر ساحلی تحت حکومت فاشیست و یک سال از زندگی این شهر کوچک را با مراسم تشییع جنازه، مراسم عروسی و آیین های روستایی اش می بینیم. با اینکه فیلم مردم شهر را در زندگی روزمره دنبال می کند و دارای طرح داستانی مشخصی نیست اما تمرکز بیشتری بر روی خانواده تیتا یکی از نوجوانان شهر دارد و برشهای بیشتری از زندگی این خانواده می بینیم.

فلینی خیلی زود از تاثیر نئورئالیسم و ثبت واقعیت برید و به جهان بسیار شخصی و رویاگونی پناه برد که نمونه درخشان اش در «هشت و نیم» شکل گرفت و در آمارکورد فیلمی شد که انگار درباره چیزی نیست جز خود زندگی با همه اوج و فرودهایش. آمارکورد سرشار از داستانهای مختلف است، برخی عاشقانه، برخی دلقک بازی و سرخوشی های کودکانه، برخی زشت و برخی مانند پرواز طاووس در برف مرموز. در این فیلم هم مانند بسیاری از دیگر فیلمهای فلینی ترکیبی از فانتزی و رئالیته را بدون هیچ مرزی می بینیم.

آمارکورد در گویش رمی به صورت «A m'arcord» خوانده می شود و «به یاد می آورم» معنا می دهد. فلینی این ادعا که این فیلم شرح حال او است را رد کرده اما اذعان داشته که این فیلم شباهتهایی با دوران کودکی او دارد. او درگیر های شخصی خود را با اعتقادات مذهبی و سیاسی، آموزش، عشق و مسائل جنسی نشان می دهد.

زیبایی شهر، تاریخچه اش، احمقهایش، مادرها، پدرها، معلمها، دولت، موسیلینی، فاشیسم، دریا، فاحشه ها، فانتزی های پسرانه، کلیسا، برف و باران و مه همه در فیلم دیده می شوند. او درباره این فیلم می گوید: از آمارکورد به راحتی متوجه می شوید که من چیز زیادی از مدرسه یاد نگرفته ام و در عوض بیشتر با خودم و زندگیم عشق کرده ام. حتی یک کلمه، جمله، عدد یا فرمولی را از یونانی، لاتین، ریاضی یا شیمی به یاد ندارم، ولی به خوبی یاد گرفتم که چگونه روح نگرش و درست دیدن را در خودم پرورش دهم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات