دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آلبر کامو

آلبر کامو

نویسنده: کانرکروز اوبراین
مترجم: عزت الله فولادوند
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 156
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

هدف پرفسور اوبراین از نوشتن کتاب حاضر آن بوده که سیر اندیشه آلبر کامو را بدان صورت که در آثار وی و فراز و نشیب زندگانی سیاسی اش متجلی است به خوانندگان امروز بازشناساند. بیش از ده سال از رگ کامو می‌گذرد و هنوز نام وی برسر زبان‌هاست. قدر و اهمیت او اکنون روزگاری دراز است که از دایره خواص در اروپا و غرب گذشته و نزد صاحب‌نظران در همه جهان پیدا شده است.

سال‌هاست که ادیبان و منتقدان به بحث در آثار و زندگی کامو پرداخته و خواسته‌اند اندیشه او بر معاصران باز کنند و تناقضاتی را که احیانا در آن میدیده‌اند آشکار و شاید مرتفع سازند. ولی تا امروز بازار مناقشه و مباحثه همچنان گرم بوده است و به رغم کوشش‌های فراوان و بینش‌های گوناگون، هیچکس سخن آخرین را نگفته و نتوانسته است جمیع حریفان را مجاب کند.

آلبر کامو ؛ نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار الجزایری-فرانسوی‌تبار بود. او یکی از فلاسفه بزرگ قرن بیستم و از جمله نویسندگان مشهور و خالق کتاب بیگانه است.کامو در سال ۱۹۵۷ به خاطر «آثار مهم ادبی که به روشنی به مشکلات وجدان بشری در عصر حاضر می‌پردازد» برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

آلبر کامو پس از رودیارد کیپلینگ جوان‌ترین برنده جایزه نوبل و همچنین نخستین نویسنده زاده قاره آفریقا است که این عنوان را کسب کرده‌است.همچنین کامو در بین برندگان نوبل ادبیات، کمترین طول عمر را دارد و دو سال پس از بردن جایزه نوبل در یک سانحه تصادف درگذشت...

کتاب حاضر یکی ازعناوین مجموعه "پیشروان اندیشه های نو" است که در انگلستان منتشر شده و با استقبال فراوان روبرو گشته بود. هدف اصلی از انتشاراین کتاب ها، ارائه شرح کوتاه و واقعی از نویسندگان مطرح و تاثیرگذار جهان بود. آلبر کامو در الجزایر عرب زبان بدنیا آمد اما به زبان فرانسه و تحت نظام آموزشی و فرهنگی اروپایی تعلیم دید. عامل بزرگ تحول فکری او همین زندگی در شرایط استعماری الجزایر پیش از استقلال و رابطه او با سنت عقلی فرانسه بوده است.

"کانر کروز اوبراین" در این کتاب که تحقیقی انتقادی در سیاست و ادبیات است، زندگی و آثار کامو را با حساسیت و استادی بسیار تجزیه و تحلیل نموده است. هدف نویسنده آن است که سیر اندیشه کامو را به شکلی که در آثار و فراز و نشیب زندگی سیاسی وی متجلی شده است، به خوانندگان بشناساند.

خوانندگان را با آثار و هنر کامو آشنا کند و تاثیر متقابل میان او و محیط اجتماعی و سیاسی زندگی او را نمایش دهد. کتاب پیش رو که به همت عزت الله فولادوند از زبان انگلیسی به فارسی برگردانده شده است، به بخش های بیگانه، طاعون و هبوط تقسیم شده است که همنام با کتابهای شناخته شده کامو و مرتبط با دوران مختلف زندگی او هستند .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات