منو
سبد خرید

آقا خان ها

آقا خان ها
درحال حاضر موجود نمی باشد
آقا خان ها
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 80441 - 106/8
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 45
0 ریال

آقاخان ها

نویسنده: ماهر بوس
مترجم: محمود هاتف
ناشر: کتاب سرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 580
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

این کتاب در رابطه با سرگذشت آقاخان ها است که رهبرى یکى از جوامع اسمعیلیه را که در هند غربى، پاکستان، شرق افریقا و در خاورمیانه و ایران سکونت دارند به عهده داشته و دارند.

  قاسم شاهی ها که در واقع بعد از چندین انشعاب در میان اسماعیلیه ها بوجود آمدند، توانستند راه را برای خود هموار سازند و پیوسته امامانی را معرفی نمایند و بگویند که فلان شخص امام معصوم و خلیفه رسول خدا ست و از نسل و نوادگان ایشان محسوب می شود. در این میان چهل و چند نفر یکی پس از دیگری به قدرت رسیدند و خود را امام معرفی نمودند؛ تا اینکه نوبت به «محمد حسن حسینی» یا «حسنعلی شاه» رسید. وی نوه ی «میرزا ابوالحسن خان» معروف به «سید کهکی» حکمران کرمان بود. پدربزرگ وی در حمله لطفعلی خان زند به کرمان از حفظ شهر باز ماند و توسط آقا محمد خان قاجار از مقامش برکنار گردید و در روستای کهک در طراف قم گوشه نشین شد. پس از مرگ میرزا ابوالحسن خان، فرزندش «شاه خلیل الله» متصدی امور پدر شد و رهبری اسماعیلی های نزاری را عهده دار گردید و سرانجام در فتنه هایی که در حوالی کرمان و شهر بابک و هند ایجاد کرد کشته شد. از این رو همسر و خانواده اش از طرف فتحعلی شاه قاجار به تهران فراخوانده شدند.
 
   پسر سیزده ساله شاه خلیل الله، حسنعلی شاه به همراه مادرش به تهران آمدند و در دربار از احترام بالایی برخوردار گردیدند و فتحعلی شاه دختر بیست و چهارم خود، سروجهان را با 23هزار تومان هزینه عروسی به عقد حسنعلی شاه در آورد و به او لفب «آقاخان» داد و چنین شد که حسنعلی شاه «آقا خان اول» شد. او چهل و ششمین امام اسماعیلی های نزاری گردید.
   
 پس از مرگ فتحعلی شاه و بر تخت نشستن محمد شاه قاجار، آقا خان اول به عنوان حاکم راهی کرمان گردید و پس از چندی به خاطر مشکلاتش با درباریان شاه، در ارگ بم تحصن نمود. محمد شاه که این حرکت را برضد خود می دانست سپاهی برای سرکوب وی فرستاد و او را شکست داد. آقاخان پس از شکست در اولین حرکت سیاسی و نظامی خود، به املاک خانوادگی اش در محلات آمد و دو سال در آنجا ماند.

     بین آقاخان و درباره شاه و شخص خود شاه تنش هایی بود و درگیری هایی واقع گردید و آقا خان برای خود حکم جعلی ساخت که از طرف شاه به حکومت کرمان رسیده و همین جنگی بین او و شاه ایجاد کرد و سبب شد تا در اولین هفته ماه اوت 1841 میلادی (محرم 1257هـ.ق) از ایران فرار کند و با حدود یکصد سوار خود را به پاسگاه انگلیسی ها در حوالی قندهار افغانستان برساند....

فهرست

کتاب اول پناهنده ایرانی اقا خان اول، اقا خان دوم (١٨٨۵-١٨۴١)
کتاب دوم خوشگذران و حوریان اقا خان سوم-مرحله اول (١٩٢۴-١٨٨١)
کتاب سوم مرکبی و شاهزاده سیاه اقا خان سوم-علی خان (١٩٣٩-١٩٢۴)
کتاب چهارم جنگ (١٩۴۵-١٩٣٩)
کتاب پنجم دنیای جدید (١٩۶٠-١٩۴۵)

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات