منو
سبد خرید

آقا توکا ؛ درباره ی زندگی نیما یوشیج

آقا توکا ؛ درباره ی زندگی نیما یوشیج
درحال حاضر موجود نمی باشد
آقا توکا ؛ درباره ی زندگی نیما یوشیج
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123681 - 101/4
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 80 = 90
0 ریال

 آقا توکا ؛ درباره ی زندگی نیما یوشیج

نویسنده: محیط هادی
ناشر: نوید شیراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 738
اندازه کتاب: وزیری سلفون روکشدار - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

«علی اسفندیاری» متخلص به «نیما یوشیج»، فرزند «ابراهیم نوری» اعظام‌السلطنه در دهکده «یوش» از قرای نور مازندران به سال 1315 خورشیدی متولد شد. وی پس از آمدن به تهران، به مدرسه سن لویی رفت و زبان فرانسه را نیکو فراگرفت و به گفته خود به تشویق نظام وفا که استاد او بود، به نظم شعر پرداخت.

نیما زبان عربی نیز می‌دانست. وفات او در روز پنج‌شنبه 16 دی‌ ماه 1338‌ خورشیدی به علت ابتلا به ذات‌الریه اتفاق افتاده است. مهم‌ترین اثر وی «افسانه» نام دارد. نیما در پایان عمر خویش به موجب وصیت‌نامه‌ای، مرحوم دکتر محمد معین را به وصایت خویش تعیین کرد. مجموعه حاضر دربرگیرنده مقالاتی درباره زندگی و شعر نیما یوشیج است که به نقل از افراد مختلف بازگو شده است.

نیما بنیانگذار شعر نو فارسی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. او با مجموعه تاثیرگذار افسانه، که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران انقلابی به‌پا کرد. نیما آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. شعر نو عنوانی بود که خودِ نیما بر هنر خویش نهاده‌ بود. تمام جریان‌های اصلی شعر معاصر فارسی وامدار این انقلاب و تحولی هستند که نیما نوآور آن بود. بسیاری از شاعران و منتقدان معاصر، اشعار نیما را نمادین می‌دانند و او را هم‌پایه شاعران سمبولیست به نام جهان می‌دانند. نیما همچنین اشعاری بهزبان مازندرانی دارد که با نام «روجا» چاپ شده‌است....

گزیده ای از سخنان نیما

«به صفا دادن قلب خود بپردازید . همه چیز تازه و کهنه است. کهنه است برای اینکه خیلی شبیه به آن بوده و تازه از این جهت که آن را تازه می بینم . بینایی ما شرط است.چیزی که در این میانه مهم است، انسانیت است. انسان باشید. تازه و کهنه فایده ندارد اگر به فضایل پسندیده موصوف نباشید.» 

نیما در نامه ای به تاریخ 15 دی ماه 1307 می نویسد:
«بگذار بگویند: این اشخاص بنیان ملیت را خراب کرده اند. این بدنامی ها به من برمی گردد. افتخار من در این است که گمراه اسم گرفته ام ... به خودم می گویم : تویی که بنیان ملیت مملکت کورها را خراب می کنی؟ پس از آن هر کلنگی که بر زمین می‌خورد، می‌شنوم چه چیزها خراب می‌شود .ذوق می‌کنم. یک قاعده تازه است هر خشتی که گذارده می‌شود می‌بینم یک قاعده تازه، یک شعر جدید است. من بنای شاعری را می‌سازم. خشت‌های کهنه‌ای که می‌شکنند صدای معاصرین من، صدایی است که از آن خشت‌ها بیرون می‌آید.»

وصیت نامه نیما یوشیج

امشب فکر می کردم با این گذران کثیف که من داشته ام بزرگی که فقیر و ذلیل می شود،حقیقتاً جای تحسر است .فکر می کردم برای دکتر حسین مفتاح چیزی بنویسم که وصیت نامه من باشد. به این نحو که بعد از من هیچ کس حق دست زدن به آثار مرا ندارد بجز دکتر محمد معین ،اگر چه او مخالف ذوق من باشد.دکتر محمد معین حق دارد در آثار من کنجکاوی کند. ضمنا دکتر ابوالقاسم جنتی عطایی و آل احمد با او باشند، به شرطی که هر دو با هم باشند.

ولی هیچیک از کسانی که به پیروی از من شعر صادر فرموده اند در کار نباشند، دکتر محمد معین مثل صحیح علم و دانش است، کاغذ پاره های من را باز کنید، دکتر محمد معین که هنوز او را ندیده ام مثل کسی است که او را دیده ام اگر شرعا می توانم قیم برای ولد خود داشته باشم دکتر محمد معین قیم من است ولو اینکه او شعر مرا دوست نداشته باشد، اما ما در زمانی هستیم که ممکن است همه این اشخاص نامبرده از هم بدشان بیاید و چقدر بیچاره است انسان!

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات