منو
سبد خرید

آقای پروست

آقای پروست
-10 %
آقای پروست
  • موجودی: موجود
  • مدل: 5847
  • وزن: 0.50kg
  • SKU: 24305
855,000 ریال
950,000 ریال

آقای پروست

نویسنده: ‎سلست آلباره - ژرژ بلمون
مترجم: شهرزاد ماکویی - مینو حسینی
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 488
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

خاطرات ‎سلست‎ آلباره ‎از زندگی ‎با پروست

مارسل پروست نویسنده فرانسوی و خالق رمان عظیم و شاهکار «درجستجوی زمان از دست رفته»‌ وقتی در سال ۱۹۲۲سال های پس از جنگ جهانی اول از دنیا رفت،‌ تنها شاهد زندگی‌اش در هشت سال آخر عمرش، خدمتکار زن جوانی بود که پروست همیشه او را با عنوان «سلست عزیز» خطاب می کرد.

سلست آلباره پنجاه سال از بازگویی خاطرات‌اش خودداری کرده بود تا به زعم خودش به انزوای زندگی پروست خیانت نکرده باشد. در هشتاد و دو سالگی طی پنج ماه گفتگو با آقای ژرژ بلمون و طی هفتاد ساعت نشست دوستانه همراه با محک خوردن و سعی و خطا در راستای اطمینان از صحت بازگویی حوادث و خاطرات نقل شده با افکار کلیشه ای از قبل شکل گرفته در مورد جزئیات زندگی مارسل پروست، صدای صادق راوی یادآور گذشته دور، مواجه‌ای واقعی شده و حقیقت جزئیات زندگی روزانه و شبانه ( شبهایی که در دنیای وارونه پروست روز بوده و روزی که از ساعت ۳ یا ۴ عصر آغاز می شده است ) او را با زیرکی و وسواس زیاد و همراه با صداقت ساده دلانه بیان کرده است.

... بعدها که او را بهتر شناختم، متوجه شدم که او چطور توانست فوراً به روحیات من پی ببرد. متوجه نبودم کسالت زندگی‌ام ناشی از کجاست... اما آقای پروست درست حدس زده بود و دلیل دلتنگی‌ام را خوب پیش بینی کرده بود. مخصوصاً در مورد مادرم ... بعدها این دقت و نکته بینی‌اش در مورد مسایل من و دیگران باعث شد به او صفت غیب‌گو را نسبت دهم.

اغلب می گفتم : شما نه فقط ساحر هستید بلکه غیب گو هم هستید. آن وقت با ان نگاه عمیق و پرسشگرش در من می نگریست تا بداند آیا صادقانه می گویم یا نه؟ - جدی این طور فکر می کنید سلست؟ فکر کنم ته دلش از این حرفها خوشش می آمد....

تصویری که از او در قلب ام نگه داشته‌ام از همه زیباتر است. در آن تصویر مثل همیشه عالی است، همچون شاهزاده ای در میان مردم و در میان اذهان است. او هرگز مرا از یاد نبرده و ترک نکرده است. هر بار که در زندگی برایم مشکلی ایجاد شده، یکی از دوستدارانش راه را برایم هموار کرده است . انگار با این که مرده هنوز از من حمایت می کند... نه من او را ترک می کنم و نه او مرا رها کرده است....

بیان دقیق جزئیات زندگی روزمره پروست از سوی سلست آلباره آن چنان به خوبی و روشنی تصویرگری شده است که آدمی با خواندن جملات فصول پی‌در پی کتاب در جریان چگونگی خلق شاهکار پروست و هم خلق و خوی حساس و وسواس گونه او قرار می گیرد. حرکت انگشتان دست پروست، نحوه دراز کشیدنش بر روی تخت، نوع نگاه عمیق و کنجکاوش به همراه جزئیات لباس ها، غذاها، قهوه خوری‌ها،‌ حمام کردن، حوله و دستمال صورتش تا علل رفتار و کردار پروست، به همراه تجزیه و تحلیل روحیات و احساساتش،‌خواننده اثر را همچون ژرژبلمون مصاحبه‌گر درگیر فضای زیستی نویسنده نامور نابغه عزلت گزین مهربان رئوف می کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.