منو
سبد خرید

آفرینش و تاریخ ؛ دو جلدی

آفرینش و تاریخ ؛ دو جلدی
موجود نمی باشد
آفرینش و تاریخ ؛ دو جلدی
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 95875 - 80/6
  • وزن: 2.00kg
  • UPC: 120

آفرینش و تاریخ 

نویسنده: مطهربن طاهر مقدسی
مترجم : محمدرضا شفیعی کدکنی
ناشر: آگه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1024
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

 

شش جلد در دو مجلد

بيش از هزار و پنجاه سال از عمر اين كتاب مي‌گذرد. سالِ تأليف آن سيصد و پنجاه و پنج هجري است، يادگاري از درخشان‌ترين ادوارِ تاريخ تمدّنِ ايران عصرِ اسلامي؛ دوره‌ي خردگرايي و اومانيسم، عصر فارابي و رازي و اخوان‌الصفا. در ميان آثار بازمانده از اين روزگار، كتاب آفرينش و تاريخ، تقريبآ حالتي منحصر به فرد دارد؛ دايره‌المعارفي است از فلسفه، اسطوره‌شناسي تطبيقي، تاريخ، جغرافيا، دين‌شناسي، جهان‌شناسي، و رستاخيزشناسي؛ و در تمام اين زمينه‌ها، گاه، اطلاعاتي عرضه مي‌دارد كه در هيچ كتاب ديگري نمي‌توان يافت.

در حقيقت تصويري است جامع از تلقّي مردمان باستان و سه قرن اولِ عصرِ اسلامي نسبت به جهان، از آغاز آفرينش تا پايان آن. و از اين چشم‌انداز بخشهايي از اين كتاب، براي ما، همان ارزشي را دارد كه مسخ كاينات، اثر اُويد، براي جهان غرب و يونان باستان داشت.

مطهر بن طاهر مقدسی یکی از جغرافی‌دانان و تاریخ‌نگاران دوران خلافت عباسیان بوده است.وی در فلسطین و در شهر بیت المقدس متولد شده است.وی بیشتر شهرهای قلمرو حکومت اسلامی را از هندوستان تا اندلس گشته است.و به شرح و وصف آداب و رسوم اقوام نواحی که به آنجا مسافرت نموده و شرح وضعیت شهرهای آنان پرداخته است.وی در نوشتن کتابش بیشتر به مشاهدات عینی خود اتکا نموده است.

یکی از آثار وی کتاب «البداء و التاریخ» می‌باشد که برخی آن را به ابوزید بلخی نسبت می‌دهند اما افرادی مثل کلمان هوار فرانسوی این کتاب را نوشتهٔ مطهر مقدسی می‌داند.وی این کتاب را در ۶ جلد با ترجمه فرانسوی و متن عربی در پاریس منتشر نموده است. همچنین محمد رضا شفیعی کدکنی جلد پنجم و ششم آن را که در مورد ایران بوده با عنوان «آفرینش و تاریخ» به فارسی ترجمه نموده است.

مقدسی صاحب کتاب البداء و التاریخ ، در کتاب خود به ذکر داستان پیامبران و شاهان و ... می‌پردازد. او بعد از هر بخشی که درباره پیامبران است ، بخشی به نام " یادکرد اختلاف مردم در این داستان" نگاشته و نوع نگاه و نظر به داستان‌هایی را که نامعقول به نظر می رسند، ذکر کرده است. نگاه اول، تردید در مورد آن آیات است و نگاه دوم تأویل آنها. سپس او تـأویل و تردید، هر دو را رد کرده و پاسخ هایی را در اثبات نظر خود ارائه می‌دهد. 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب