كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آفتاب آرزو ؛ سروده های کاظم پزشکی

آفتاب آرزو ؛ سروده های کاظم پزشکی

نویسنده: کاظم پزشکی - حسن امداد
ناشر: نوید شیراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کاظم پزشکی شاعر و روزنامه نگار در سال 1292 در شیراز متولد شد و در سال 1365 درگذشت. پدرش حاج میرزا محمدتقی و عمویش آقا میرزا ابراهیم هر دو طبیب بودند. او دوره ابتدائی را در مدرسه رحمت و سپس تا کلاس سوم متوسطه را در مدرسه شعاعیه گذرانید. در شیراز آن زمان تنها مدرسه شعاعیه دوره متوسطه آن هم تا کلاس سوم را داشت. مدیر مدرسه شعاعیه شادروان امین خاقان «شعله» شاعر، نویسنده، خوشنویس و آزادی طلب بود و به تربیت جوانان جدا عشق می‌ورزید.

کوهی و کاهی

به رخ سیاه چشمان نظر ار بود گناهی                   بگذار تا گناهی، بکنیم گاه گاهی
همه شب ستاره ریزد، ز دو چشم بر کنارم            به خیال چشم مستی، به هوای روی ماهی

وی مدیر روزنامه "آیینه پارس" بود و در بحبوحه جنگ دوم جهانی به دلیل نگارش مقالاتی علیه قدرتهای بزرگ آن روز جهان، مدتی زندانی شد. در سال 1325 که در فارس جنگهایی بین دولت و طایفه قشقایی به سرکردگی خسروخان و ناصرخان قشقایی شکل گرفت، پزشکی شیراز را ترک کرد و به تهران رفت. در همان سالها بود که روزنامه "آیینه پارس" تعطیل شد. 

بخشی از اشعار این دیوان 320 صفحه ای را من از روزنامه ها جمع آوری کرده ام و بخشی دیگر را نیز از خانواده پزشکی که هم اکنون ساکن خارج از کشور هستند دریافت کردم.  این شاعر هم غزلهای بسیار لطیفی دارد و هم اشعار اجتماعی تاثیرگذاری.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آفتاب آرزو ؛ سروده های کاظم پزشکی

  • ناشر: نوید شیراز
  • کد کتاب: 37560 - 101/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: کاظم پزشکی, حسن امداد, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب آفتاب آرزو ؛ سروده های کاظم پزشکی