آغا محمدخان قاجار

آغا محمدخان قاجار
نویسنده: امینه پاکروان
مترجم: جهانگیر افکاری
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 399
اندازه کتاب: رقعی جلد سخت سلفون - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 103811

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 
 

آقامحمدخان زادهٔ ۲۷ محرم ۱۱۵۵ ق برابر با ۲۷ خردادماه ۱۱۲۱ ش (۱۷ ژوئن ۱۷۴۲) در دشت اشرفی در میانه راه ساری به گرگان است. مراسم تاجگذاری اش پس از تصرف قفقازیه و سرکوب کلیه امراء و حکام داخلی و پذیرش اطاعت و فرمان خان قاجار از سوی کلیه نواحی به استثنای مشهد و خراسان که هنوز زیر فرمان شاهرخ میرزا و فرزندش نادر میرزا بود، آقامحمدخان زمان را برای تاجگذاری خود مناسب دید و به سال 1210 ق در تهران به نام پادشاه ایران تاجگذاری کرد.

وی سرانجام در ۲۱ ذی الحجه ۱۲۱۱ ق برابر با ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۱۷۷ ش (۱۷ مه ۱۷۹۸) در شوشا درگذشت. وی فرزند محمدحسن خان قاجار و او نیز فرزند فتحعلی‌خان قاجار فرزند شاهقلی خان فرزند جهانسوزخان بود. مازندران و بارفروش (بابل امروزی) مرکز حکمرانی محمدحسن خان بود و فتحعلی خان حاکم گرگان بود و در استرآباد حکومت می‌کرد. اینان شیعه مذهب بودند. نادرقلی خان پس از کشتن فتحعلی خان رقیب سرسخت خویش به مقام شاهی رسید.

 

در سال ۱۱۶۱ خورشیدی آقا محمد خان که از افراد ایل قاجار بود با از میان بردن حکومت جانشینان کریم خان زند به حکومت رسید. او تهران را پایتخت خود انتخاب کرد. آقا محمد خان مردی تند خو و خشن بود که با لشکرکشی‌های متعدد توانست ایران را یکپارچه سازد. بعد از وی برادرزاده اش فتحعلی شاه به حکومت رسید....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آغا محمدخان قاجار

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 103811 -m a 7/3-d 83/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: تاریخ شاهنشاهی ایران, قاجار, زندیه, آقا محمدخان قاجار, امینه پاکروان, جهانگیر افکاری