كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آغاز و انجام تاریخ

آغاز و انجام تاریخ

نویسنده: کارل یاسپرس
مترجم: محمد حسن لطفی
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 371
اندازه کتاب: رقعی گالینگور  - سال انتشار: 1373 - 
دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

فلسفه تاریخ اندیشیدن درباره تاریخ است. آیا تاریخ زاده هوش و اراده خردمندان است یا مشتی وقایع اتفاقی بی محتوا و سلسله ای از علت ها و معلول ها ...

این کتاب، طرح تازه،ای است که نویسنده از تاریخ جهان آماده کرده است. مطابق این طرح، تاریخ آدمی به سه بخش عمده تقسیم می،شود: دوران اسطوره، دوره محوری و دوره پس از دوره محوری. به عقیده نویسنده کتاب، دوره محوری دورانی است که از حیث صورت بخشیدن به آدمیت، پربارترین دوره تاریخ است و حدود 500 پیش از میلاد یا دقیق‌تر، میان 800 و 200 پیش از میلاد است و هر چه پیش از آن روی داده، مقدمه،ای برای آن بوده و هر چه پس از آن روی داده خود را به آن عطف می‌کند.

کارل تئودور یاسپرس (۲۳ فوریه ۱۸۸۳ - ۲۶ فوریه ۱۹۶۹)، روان‌پزشک و فیلسوف اگزیستانسیالیست آلمانی بود.او در ۲۲ فوریه ۱۸۸۳ در شهر اولدنبورگ آلمان به دنیا آمد. بعد از پایان دوره دبیرستان، سه نیمسال حقوق خواند و سپس به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت. در سال ۱۹۰۹ دکترای خود را در پزشکی گرفت و در سال ۱۹۱۳ استادیار روانپزشکی دانشگاه هایدلبرگ و در سال ۱۹۲۱ استاد رسمی دانشگاه شد.

وی از سال ۱۹۳۰ میلادی به تدریس فلسفه مشغول شد. در همین دوران افکار کیرکگارد فیلسوف اگزیستانسیالیست را تبلیغ می‌کرد. پس از ردکردن دعوت دانشگاه‌های گرایس والد، کیل و بن، در سال ۱۹۴۸ استاد دانشگاه بازل شد. یاسپرس جامعه صنعتی امروز را که هدفش تامین سطح معینی از رفاه برای اکثریت هرچه بیشتر مردم است برای شخصیت انسانی خطرناک می‌داند. او از خداوند به عنوان وجود متعالی نام می‌برد و نقصان معرفت و محدودیت قدرت انسان را دلیل وجود ناشناس غیر قابل شناخت هستی فرض می‌کند. یاسپرس در ۲۶ فوریه ۱۹۶۹ (۸۶ سالگی) بر اثر حمله قلبی درگذشت.

فهرست

فایده تاریخ ـ لذت یا شناخت؟
تاریخ و اسطوره، سنت‌های تاریخ‌نویسی
تاریخ‌نویسی در یونان و رم
اروپا و تاریخ‌نگاری
بازجویی و بازآفرینی
تاریخ و شناخت
نقد ارزیابی
جستجوهای تازه
اندیشه تاریخ‌نگری
افق‌های ناکجاآباد
کارنامه تاریخ 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آغاز و انجام تاریخ

  • ناشر: خوارزمی
  • کد کتاب: 85562 - 108/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: کارل یاسپرس, محمد حسن لطفی, فلسفه تاریخ, تاریخ جهان, تاریخ فلسفه, فلسفه اجتماعی, کتاب آغاز و انجام تاریخ