دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آغاز سلطنت دیکتاتوری پهلوی ؛ تاریخ بیست ساله ایران ؛ گالینگور

آغاز سلطنت دیکتاتوری پهلوی

نویسنده: حسین مکی
ناشر: نشر ناشر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 544
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ لبه صفحات کتاب رد زردی مختصری دارد


مروری بر کتاب

مصور

تاریخ بیست ساله ایران 4

انقراض سلسله کهن سال قاجار و تشکیل سلسله پهلوی یکی از حوادث سیاسی مهمی است که باب شایان بحث و قابل توجهی را در تاریخ گشوده است. این حادثه عظیم که بر اثر جنگهای ممتد و متمادی امپریالیسم فئودال و بورژوازی روسیه تزاری با امپریالیسم و بورژوازی بریتانیا در میدان نبرد و کارزار ایران روی داده است، شایان دقت فراوان و توجه کامل می باشد.

تاریخ بیست ساله ایران، نام اثری است هشت جلدی به نگارش و تألیف (و تحقیق) حسین مکی. این اثر از بسیاری از جهات یک اثر منحصر به فرد محسوب می‌گردد. برای نخستین بار در طول تاریخ معاصر ایران، نگارش و نشر یک اثر بیش از چهل سال به طول انجامیده‌است. این اثر که بخش‌هایی از مجلد نخست آن در سال ۱۳۲۱ در روزنامه مهر ایران منتشر می‌شده، سر انجام در سال ۱۳۶۴ (جمعا چهل و سه سال) به چاپ جلد نهایی (جلد هشتم) رسیده‌است.
بر خلاف نام کتاب، این اثر به شرح وقایع ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۳ (بیست و چهار سال) می‌پردازد. برخی معتقدند که کتاب‌های زندگانی سیاسی سلطان احمد شاه و نفت و نطق مکی (هر دو به قلم همین نویسنده) را نیز می‌توان به عنوان مقدمه و موخره تاریخ بیست ساله ایران در نظر گرفت.
در خصوص این کتاب، مقالات مختلفی توسط نویسندگان داخلی و خارجی معاصر نگاشته شده و اسناد گزارش‌ها و گزارش‌های زیادی هم در ساواک و تامینات تهیه گردیده‌است. از نقاط قوت این کتاب به نحوه استدلال و منابع قوی که در این کتاب استفاده شده و نیز به نثر افشاگرانه مکی در تألیف آن می‌توان اشاره نمود.

جلد چهارم "تاریخ بیست ساله ایران "با نام "آغاز سلطنت دیکتاتوری پهلوی" از آغاز تحلیف و تاجگذاری رضاشاه شروع می‌شود و با شرح و گزارش مفصل وقایع تا خاتمه مجلس دوره ششم ادامه می‌یابد.
مباحث اصلی جلد حاضر از این قرار است: آغاز سلطنت دیکتاتوری پهلوی مراسم تحلیف پهلوی ; مراسم تاجگذاری ; جواهرات سلطنتی ; معاهده نامه ودادیه مابین ایران و ترکیه ; فاجعه مدینه منوره ; علت روی کار آمدن کابینه مستوفی ; دوره ششم مجلس شورای ملی ; شورش مراوه تپه و سلماس ; توطئه سوء‌قصد به جان مدرس ; استیضاح از دولت مستوفی ; ساختمان راه آهن سراسری ; واقعه قم درگیری با روحانیت ; استعفای کابینه و تشکیل کابینه هدایت ; تیرگی روابط ایران و ترکیه ; عضویت ایران در جامعه ملل ; خاتمه کنترات دکتر میلسپو ; اختلاف بین ایران و شوروی ; الغای حق کنسولی (کاپیتولاسیون) ; قیام حاج آقا نورالله ; کشف کمیته سری اعدام سرهنگ پولادین ; لایحه ثبت املاک ; قتل سرلشکر طهماسبی ; انحلال عدلیه ; تاسیس بانک ملی ایران و تاریخچه آن ; خاتمه مجلس دوره ششم ; قرارداد گمرکی.

در پایان این جلد "ملحقاتی "شامل یادداشت آقای محمد دادور فرزند وثوق‌السلطنه که زمانی والی خراسان بوده چاپ گردیده است. کتاب با عکس‌هایی از رضاشاه و برخی چهره‌های سیاسی، تصاویر اسناد و نمونه اسکناس‌های دوره رضاشاه همراه شده با فهرست اعلام به پایان می‌رسد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات