كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
آشپزی دوره صفوی

آشپزی دوره صفوی

نویسنده: ایرج افشار
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 268
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1398

 

مروری بر کتاب

عصر سلطنت شاه اسماعیل و شاه عباس اول

"آشپزی دوره صفوی" از جمله آثار درخور توجه در زمینه آشپزی است که علاقه مندان به این هنررا با نوع غذاهای آن دوره آشنا می کند. کتاب آشپزی دوره صفوی دربرگیرنده دو کتاب آشپزی "کارنامه" تالیف حاجی محمدعلی باورچی بغدادی "مادالحیو" تالیف نورالله نامی آشپز شاه عباس اول است..

برخی از پژوهشگران در آشپزی سه مکتب مادر را پیشنهاد کرده اند:ایرانی، چینی و رومی. آشپزی ایرانی به معنای یک هنر ظریف، مانند فرش ایرانی، اساساً هنری است توده ای، که در خانه های مردم ساده یا حتی فقیر و به دست زنان و دختران شهرها و روستاهای این سرزمین پرورانده شده است. مکتب ایرانی، به جز تفاوت در مکتب غذایی، در شیوه پخت و آداب سفره هم ممتاز است و در این هر سه مورد منابع و کتاب های فراوان از قرن ها پیش موجود است.

آشپزی دوره صفوی دربرگیرنده دو رساله درباب آشپزی از عصر صفویه است: کتاب اوّل به نام "کارنامه" تألیف حاجی محمدعلی باورچی بغدادی است که آشپز یکی از بزرگان روزگار خود بوده و این اثر را در سال 927ق. هنگام سفر به اردبیل نگاشته است، و کتاب دوم "مادّه الحیوه" نام دارد کهتألیف نورالله آشپز است و حدوداً 76سال پس از رساله اول نوشته شده و شامل مطالبی درباره طبخ غذاها و معرفی انواع خوراکی های آن دوره است. مصحّح بزرگ کتاب، ایرج افشار، در مقدمه این اثر کتاب شناسی جامعی از متون قدیم آشپزی ارائه کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آشپزی دوره صفوی

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 56759
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال

برچسب ها: ایرج افشار, تاریخ آشپزی, تاریخ صفویه, آشپزی, تاریخ هنر ایران, شیرینی پزی, کتاب آشپزی دوره صفوی