منو
سبد خرید

آشپزی دوره صفوی

آشپزی دوره صفوی
آشپزی دوره صفوی
درحال حاضر موجود نمی باشد
آشپزی دوره صفوی
آشپزی دوره صفوی
آشپزی دوره صفوی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 125023 - 101/4
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 35
0 ریال

آشپزی دوره صفوی

نویسنده: ایرج افشار
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 268

اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ : 3

 

مروری بر کتاب

عصر سلطنت شاه اسماعیل و شاه عباس اول

"آشپزی دوره صفوی" از جمله آثار درخور توجه در زمینه آشپزی است که علاقه مندان به این هنررا با نوع غذاهای آن دوره آشنا می کند. کتاب آشپزی دوره صفوی دربرگیرنده دو کتاب آشپزی "کارنامه" تالیف حاجی محمدعلی باورچی بغدادی "مادالحیو" تالیف نورالله نامی آشپز شاه عباس اول است..

برخی از پژوهشگران در آشپزی سه مکتب مادر را پیشنهاد کرده اند:ایرانی، چینی و رومی. آشپزی ایرانی به معنای یک هنر ظریف، مانند فرش ایرانی، اساساً هنری است توده ای، که در خانه های مردم ساده یا حتی فقیر و به دست زنان و دختران شهرها و روستاهای این سرزمین پرورانده شده است. مکتب ایرانی، به جز تفاوت در مکتب غذایی، در شیوه پخت و آداب سفره هم ممتاز است و در این هر سه مورد منابع و کتاب های فراوان از قرن ها پیش موجود است.

آشپزی دوره صفوی دربرگیرنده دو رساله درباب آشپزی از عصر صفویه است: کتاب اوّل به نام "کارنامه" تألیف حاجی محمدعلی باورچی بغدادی است که آشپز یکی از بزرگان روزگار خود بوده و این اثر را در سال 927ق. هنگام سفر به اردبیل نگاشته است، و کتاب دوم "مادّه الحیوه" نام دارد کهتألیف نورالله آشپز است و حدوداً 76سال پس از رساله اول نوشته شده و شامل مطالبی درباره طبخ غذاها و معرفی انواع خوراکی های آن دوره است. مصحّح بزرگ کتاب، ایرج افشار، در مقدمه این اثر کتاب شناسی جامعی از متون قدیم آشپزی ارائه کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات