کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم

آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم

نویسنده: وارن باکلند
مترجم: پژمان طهرانیان
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

این کتاب ابزاری در اختیارتان قرار می دهد برای درک و تحلیل هر فیلمی که تماشا می کنید. خواننده کتاب از طریق آشنا شدن با نمونه هایی از فیلمهای مشهور و برجسته تاریخ سینما به درک و دریافت لازم از مفاهیمی مانند نما، ژانر، نظریه های فیلم و زبان فیلم دست می یابد. در این کتاب، همچنین آثار کارگردانان شاخص تاریخ سینما (از هیچکاک تا تارانتینو) مورد تحلیل قرار می گیرد. «آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم» کتابی است که خواندش بر هر کسی که میخواهد از رمز و رازهای پنهان پشت پرده نقره ای سردرآورد، چه به صورت آکادمیک چه تفننی، واجب است.

در طول صحنه‌ی بازگشت جیم از جبهه،‌ لحظاتی هست سرشار از تنش‌های دراماتیک، و آن لحظه‌هایی است که تماشاگر در نمایی کاملا بسته صورت مری را می‌بیند که سرانجام فهمیده است جیم او را به جا نمی‌آورد، و این به نقطه‌ی عطفی تبدیل می‌‌شود که با آن فیلم را به عنوان ملودرامی درباره‌ی زنی ناشناس می‌شناسیم.

این نقطه‌ی عطف فیلم شامل تفاوتی فاحش است میان دانسته‌های جیم و مری، و به همان نسبت، میان دانسته‌های جیم و تماشاگر، زیرا فیلم مسلما زاویه‌ی دید زن قربانی را اتخاذ کرده است. این تفاوت فاحش در دانسته‌ها از طریق روایت دانای کل ایجاد می‌شود که ویژگی بارز ملودرام‌هاست.

بنابراین سراسر روایت فیلم متمرکز است بر از میان برداشتن این تفاوت. اما از خودگذشتگی یا شاید غرور مری و بعدها پی بردن او به ازدواج جیم با زنی دیگر باعث می‌شود این تفاوت در دانسته‌ها تا پایان زندگی مری برجا بماند و تنها پس از آن‌که جیم نامه‌ای را که مری در بستر مرگ نوشته می‌خواند، این تفاوت از میان می‌رود..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم

  • ناشر: معین
  • کد کتاب: 97656 - 65/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: وارن باکلند, پژمان طهرانیان, نقد فیلم, سینما, فیلم و سینما, سینما و تئاتر, کتاب آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم