كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آشنایی با شهر تاریخی اصفهان

آشنایی با شهر تاریخی اصفهان

نویسنده: لطف الله هنر فر
ناشر: گلها
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 186
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 2 

کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب 

مصور - همراه با نقشه

کتاب آشنایی با شهر تاریخی اصفهان شامل 8 فصل می باشد و نویسنده به صورت کاملا موجز به موقعیت جغرافیایی و خلاصه ای از تاریخچه اصفهان در ادوار مختلف تاریخی پرداخته است .سپس ابنیه و آثار به جا مانده از ادوار مختلف در اصفهان را معرفی کرده است. از ویژه گی های کتاب زبان ساده و روان و همچنین خلاصه ومفید بودن اطلاعات آن می باشد. همچنین کتاب دارای تصاویر قدیمی منحصر به فردی از اصفهان قدیم است.

اصفهان از شهرهای بسیار قدیمی ایران است ، موقعیت مناسب جغرافیایی و طبیعی این شهر در مرکز فلات ایران و خاک حاصلخیز و وجود زاینده رود درهمه دوران های گذشته به آن ا مکان داده است که از مراکز مهم فعالیت های نژاد آریایی ساکن این مرز وبوم باشد .

آب و هوای مناسب آن ضرب المثل نویسندگان و شاعران بوده است . مردم آن به داشتن هوش و ذکاوت فوق العاده و ابتکار و هنرمندی ممتاز بوده اند.خاک اصفهان را از دیرباز هنر پرور و مردم آن را هنر آفرین معرفی کرده اند . گرچه هنوز در اصفهان حفاری هایی جهت روشن نمودن تاریخ این شهر در دروه های هخامنشی و اشکانی و ساسانی به عمل نیامده ، ولی در دوره های اسلامی تاریخ ایران طی چهارده قرن اخیر ، پیوسته از شهرهای مهم ایران به شمار رفته و در چند دوره پایتخت بوده ؛ بخصوص در دوران سلجوقیان ، پایتخت امپراطوری پهناوری بوده که یک مرز آن را رود جیحون و مرز دیگرش را دریای مدیترانه تشکیل می داده است .

در دوران صفوی ، به عنوان پایتخت این سلسله ، شهرت جهانی داشته است . درباره تاریخ و جغرافیا ، رجال ، نویسندگان ، شاعران ، آثار تاریخی ، مکان های مقدس و سنت ها و آداب و رسوم و شعایر محلی آن از قرن سوم هجری تا زمان حاضر ، کتب متعددی را مورخان و نویسندگان تدوین کرده اند.

دردوران صفوی ، جهانگردان و نمایندگان سیاسی و بازرگانی اروپا دردربار پادشاهان ایران ، چون تاورنیه شاردن ، سفر نامه هایی از خود به یادگار گذاشته اند که حاوی اطلاعاتی درباره تاریخ و جغرافیا و مکان های تاریخی و اوضاع اجتماعی ایران و بخصوص اصفهان است .مطالعه این سفرنامه ها برای عموم طبقات ، به ویژه جوانان ، سودمند است . کتاب حاضر برای استفاده جوانان نوشته شده و تا حد امکان از تفصیل مطالب خود داری شده است .

علاقه مندان به مطالعه آثار تاریخی و هنری اصفهان می توانند به کتاب گنجینه آثار تاریخی اصفهان ، تالیف نگارنده ، که در شهریور ماه 1344 منتشر شده است ، مراجعه نمایند . آرزو دارم که این کتاب راهنما و راه گشای جوانان در جهت شناسایی اصفهان باشد .

کتاب آشنایی با شهر تاریخی اصفهان شامل 8 فصل می باشد و نویسنده به صورت کاملا موجز به موقعیت جغرافیایی و خلاصه ای از تاریخچه اصفهان در ادوار مختلف تاریخی پرداخته است .سپس ابنیه و آثار به جا مانده از ادوار مختلف در اصفهان را معرفی کرده است. از ویژه گی های کتاب زبان ساده و روان و همچنین خلاصه ومفید بودن اطلاعات آن می باشد. همچنین کتاب دارای تصاویر قدیمی منحصر به فردی از اصفهان قدیم است.

دکتر هنرفر در اصفهان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود گذراند و در ۱۳۱۶ به دریافت دیپلم دوره‏ی اول دانشسرای مقدماتی اصفهان و در ۱۳۲۰ به دریافت لیسانس تاریخ و جغرافیا از دانشسرای عالی تهران نایل شد. وی از سال ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۹، ریاست اداره‏ی باستان‌شناسی اصفهان را به عهده داشت.

در سال ۱۳۴۱ از دانشگاه تهران دکترای تاریخ گرفت وی به اتفاق دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی دانشجویان نخستین دوره دکترای تاریخ در دانشگاه تهران به شمار می رفتند.دکترهنرفر در سال 1346 به دانشگاه اصفهان منتقل شد و گروه آموزشی تاریخ را در دانشگاه اصفهان پایه گذاری کرد.

آن گاه نخستین درجه استادی گروه تاریخ اصفهان را به دست آورد. دکتر هنرفر عضو اتحادیه جهانی ایران‌شناسان و عضو انجمن آثار ملی و شورای حفاظت آثار تاریخی اصفهان بود و از او مقالات متعددی در مجله‌های گوناگون کشور درباره‏ ی آثار تاریخی اصفهان، به زبان‌های فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده است.

اثر مهم وی «گنجینه‏ ی آثار تاریخی اصفهان» است که صورت کاملی از کلیه ‏ی آثار تاریخی آن شهر را با شرح مفصلی ارائه داده و جامع‌ترین کتابی است که درباره‏ ی آثار و ابنیه تاریخی اصفهان به رشته ‏ی تحریر درآمده است. اثر دیگر او «اصفهان برای جوانان» می‏باشد.هنرفر در ۹ آذر ۱۳۸۵ درگذشت و در قطعه نام آوران باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آشنایی با شهر تاریخی اصفهان

  • ناشر: گلها
  • کد کتاب: 110380 - 20/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: لطف الله هنر فر, جغرافیای اصفهان, گردشگری, ایران شناسی, جغرافیای تاریخی ایران, کتاب آشنایی با شهر تاریخی اصفهان