کتاب آشنایی با آرشیوهای جهان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات هزاره ققنوس

آشنایی با آرشیوهای جهان

نویسنده: کیانوش کیانی هفت لنگ - محبوب شهبازی
ناشر: هزاره ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 214
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

هدف و دورنمای اصلی این مجموعه، معرفی اکثر آرشیوهای ملی و آرشیوهای بزرگ در جهان است. 
بر اساس مطالب کتاب، آرشیوهای ملی، حافظان میراث مکتوب و در حقیقت حافظه دولت‌ها و ملت‌ هایند. این یادواره‌های ارزشمند، گاه بر اثر ناآگاهی از شیوه‌ها و فناوری‌های مطلوب و مناسب نگهداری، حوادث ناگوار طبیعی از قبیل سیل و زلزله و جنگ‌ها و آتش سوزی‌ها آسیب سوزی‌ها آسیب دیده یا از میان رفته‌اند. متاسفانه مثال‌های تلخ تاریخی در این زمینه حتی در کشورمان بسیار است.

بعد از دو جنگ جهانی اول و دوم که طی آنها خسارات عظیم و جبران‌ناپذیری به آرشیوهای کشورهای مختلف وارد آمد، دوست‌داران فرهنگ، ایجاد نهادی را که حتی‌الامکان از زوال و نابودی اسناد جلوگیری کند، ضروری دانستند. بنابر این پس از تشکیل سازمان ملل متحد، با تلاش شاخه علمی، فرهنگی این سازمان(یونسکو)، شورای جهانی آرشیو به وجود آمد و اولین اجلاس آن ۵۹ سال پیش، یعنی در سال ۱۹۵۰ در پاریس تشکیل شد.

سابقه ایجاد شورای جهانی آرشیو به ده‌ها سال قبل باز می‌گردد، اما این امر در نهایت در سال ۱۹۴۸ تحقق یافت. پس از جنگ جهانی اول، اولین تلاش‌ها برای تاسیس موسسه‌ای برای همکاری فکری انجام شد. عوامل موثر بسیاری در این امر دخیل بود. اولین عامل شهر پاریس بود که به عنوان مقر دفتر مرکزی یونسکو، شاخه فرهنگی علمی و آموزشی سازمان‌های غیردولتی(NGO) در این حوزه توجه داشت. درسال ۱۹۴۶ با اعمال نفوذ یک مرمتگر آمریکایی به نام «چانسی. جی. هاملین»، شورای جهانی موزه تاسیس شد. در پاییز سال ۱۹۴۷ با نفوذ «دکتر باک»، آرشیویست ایالات متحده، گروهی از متخصصان در پاریس نشستی داشتند.

شورای جهانی آرشیو، یک سازمان غیر متمرکز غیر دولتی و مستقل از مسائل سیاسی است که تحت حاکمیت مجمع عمومی و دفتر کمیته اجرایی است. شعب آن در سراسر دنیا(به جز آمریکای شمالی) گردهمایی‌هایی را برای آرشیویست‌ها برگزار می‌کند. شورای جهانی آرشیو، آرشیویست‌ها و موسسات آرشیوی(دارای علایق مشترک در حوزه‌های خاص تخصصی) را گرد هم جمع می‌کند. کمیته‌ها و گروه‌های کاری آن هم با همکاری متخصصان، در جهت رفع مشکلات خاص آرشیوی فعالیت می‌کنند.

دبیرخانه، کارهای اداری سازمان را انجام می‌دهد، بین اعضاء رابطه برقرار می‌سازد و با بخش‌های مربوط به سازمان‌های بین‌المللی دیگر همکاری می‌نماید. شورای یک سازمان تخصصی و حرفه‌ای برای جامعه جهانی آرشیوی است که به ترویج، حفظ و نگهداری، توسعه و استفاده از میراث آرشیوی جهان اختصاص یافته است. این شورا، ادارات آرشیوهای ملی، مجامع حرفه‌ای آرشیویست‌ها، آرشیوهای محلی و منطقه‌ای و آرشیو سایر سازمان‌ها و نیز آرشیویست‌های مستقل را گردهم می‌آورد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آشنایی با آرشیوهای جهان

  • 68,000ریال
  • 60,000ریال

برچسب ها: کیانوش کیانی هفت لنگ, محبوب شهبازی, مقالات ادبی, کتابداری, آرشیو, میراث مکتوب, میراث مکتوب جهان, کتاب آشنایی با آرشیوهای جهان