منو
سبد خرید

آسید کاظم و دو نمایشنامه دیگر

آسید کاظم و دو نمایشنامه دیگر
درحال حاضر موجود نمی باشد
آسید کاظم و دو نمایشنامه دیگر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 108660 - 11/3
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 25
0 ریال

آسید کاظم و دو نمایشنامه دیگر

نویسنده: محمود استاد محمد
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 189
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مصور

از دوران‌ باستان‌ تا عصر معاصر، بر فرهنگ‌ نمایشی این‌ مرز و بوم‌ چه‌ گذشته‌ است‌؟ کین‌ ایرج‌ و سوگ‌ سیاوش‌، در مقام‌ دو آیین‌ باستانی‌، چگونه‌ چهار قرن‌ بعد از هجرت‌، به‌ وسیله دیالمه‌، از شهر بغداد سر درآوردند؟ چگونه‌ از سخنوری‌ (حیات‌ سخن‌ در قهوه‌خانه‌ها) به‌ شاه‌، وزیربازی‌ (حکومت‌ شلاق در قهوه‌خانه‌ها) رسیدیم‌؟ و آیین‌ میرنوروزی‌ چگونه‌ نسخ‌ شد، مسخ‌ شد، تبدیل‌ به‌ مضحکه‌های‌ کوسه‌ برنشین‌ و آتش‌افروز و غول‌ بیابانی‌ شد؟

نمایشنامه آسید کاظم در ابتدای دهه پنجاه روی صحنه رفت، بی سر صدا و بی ادعا. اما آن ها که این نمایشنامه را روی صحنه تماشا کردند، اغلب قبول داشتند که یکی از چهره های مستعد تئاتر سالهای آینده، متولد شده است. هرچند که استاد محمد پیش از آن در نمایشنامه فراموش نشدنی «شهر قصه» اثر بیژن مفید به نقش «خر خراط» خوش درخشیده بود، اما حالا در آسید کاظم ابعاد دیگری از توانایی خود را به نمایش می گذاشت؛ استاد محمدِ نویسنده و کارگردان تئاتر، که این دومی اما موفق تر می نمود. با این حال اما محمود استاد محمد هنوز جوان بود و در ابتدای راه و می توانست در سال های بعد اوج بگیرد.

اما این که او توانست آن گونه که انتظار می رفت اوج بگیرد یا نه، تا اندازه زیادی حاصل اتفاق های بعدی بود که در این دیار افتاد و خود او نیز ده پانزده سالی را در خارج از ایران گذراند که شرحش مفصل و مجال دیگری را می طلبد.

 

فهرست

آسید کاظم‌
شب‌ بیست‌ و یکم‌
سپنج‌ رنج‌ و شکنج‌

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات