کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
آسیب شناسی روانی زندگی روزمره

آسیب شناسی روانی زندگی روزمره

نویسنده: زیگموند فروید
مترجم: بنیامین مرادی
ناشر: مصدق - جامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

فروید معتقد است در ذهن انسان هیچ عملى بدون دلیل و علت نیست. براین اساس تلاش می‌‏کند نشان دهد که کلیه حرکات انسان که حتى گاهى بدون توجه انجام می‌‏دهد، داراى دلایلى در ناخود آگاه است. در این کتاب انواع فراموش کردن (نامها، کلمات ومجموعه کلمات) ، اشتباه گذاردن اشیاء، گم کردن اشیاء، لغزش زبان، لغزش قلم، بازی‌‏کردن با سکه و... خلاصه هرآنچه که در طول روز انجام می‌‏دهیم و آنها را بی‌‏اهمیت تلقى می‌‏کنیم، مورد بحث قرار گرفته و با ذکر مثالهاى متعدد تلاش شده، دلایل آنها تشریح گردد. در انتهاى کتاب نیز بحثى درباره خرافات از نظر روان شناسى ارائه گردید ه است.

فروید در این کتاب سعی کرده گونه‌های مختلف آسیب‌های روانی را مورد بررسی قرار دهد. فراموش کردن نام‌های خاص، اشتباهات لپی، لغزش زبان و قلم، جبرگرایی، اعتقاد به بخت و خرافه هر کدام چیزهایی هستند که فروید با دقت به آنها پرداخته و تلا‌ش کرده روشی علمی ‌ که فروید شدیدا نسبت به آن علا‌قمند است ‌ برای توضیح این اصطلا‌حات ارایه نماید; گر چه مخاطب جاهایی احساس می‌کند که نویسنده خودش به شدت دچار وسواس است و جهان ذهنی آن گونه هم که فروید می‌خواهد تبیین‌اش نماید، منظم و قاعده‌مند نیست.

به هر حال فروید که خود مدعی است جهان ناخودآگاه تحت سیطره دو بخش به شدت غیرعقلا‌نی و البته در تعارض با یکدیگر ‌ یعنی id (نهاد) و superyo (فراخود) قرار دارد، در جای دیگر تلا‌ش دارد مکانیسم‌های به شدت دقیق و عقلا‌نی حاکم بر این جهان غیرعقلا‌نی را دریابد و به خواننده نیز القا کند; گرچه جاهایی من به عنوان خواننده نه چندان دقیق متن فروید از او چیزهای زیادی یاد گرفتم اما در جاهایی دیگر به خصوص در اشتباه‌خوانی و لغزش قلم و یا در انتخاب تصادفی اعداد ‌ واقعا به این نتیجه رسیدم خود فروید به شدت دچار وسواس شده است و البته این تصویر از او نه به سبب آن است که می‌خواهم کارش را بی‌ارج نمایم، بلکه اتفاقا به شکل دیگری می‌خواهم بر روانکاوی علم تاکید کنم; بدین شرح که تعداد زیادی از دانشمندان بزرگ تنها به واسطه‌ی این شکل وسواس‌گون روانی‌شان است که مسائل را تا جزئی‌ترین اشکالش بپیمایند; از آنجا که خودم دچار نوعی از حالت حاد وسواس هستم، درک می‌کنم که برای یک فرد دارای چنین وضعیت روانی، هیچ تحلیل یا تبیینی ارضاکننده نیست و او همواره نظریه خود را در جایگاه عدم ادای حق مطلب قرار می‌دهد و این رفتار را می‌توان در این کتاب و کتاب‌های ناخوشایندهای فرهنگ و تعبیر رویا جستجو کرد.

فروید در ابتدای کتاب، نکته‌ای را مطرح می‌کند که به عنوان یکی از آموزه‌های جدی او در کنار اصل لذت و خودکاوی تکرار بعدها بارها از جانب منتقدان وطرفدارانش تکرار می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آسیب شناسی روانی زندگی روزمره

  • ناشر: مصدق
  • کد کتاب: 34257
  • موجودی: در انبار
  • 440,000ریال
  • 395,000ریال

برچسب ها: زیگموند فروید, بنیامین مرادی, زوانکاوی, روانشناسی بالینی, روانشناسی اجتماعی, کتاب آسیب شناسی روانی زندگی روزمره