کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
آسومورا

آسومورا
نویسنده: امیل زولا
مترجم: فرهاد غبرائی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 455
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 118436

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : خوب

 

مروری بر کتاب
اهمیت زولا در آن بود که اهمیتی نمی‌داد در جریان بحث و مناقشه، دست‌هایش آلوده شود. این خصوصیات علاوه بر سرشت جنوبی‌اش از طبیعت روزنامه‌نگاری‌اش نشأت می‌گرفت. بسیاری از منتقدان، کارهای داستانی‌‌اش را بی‌آنکه حس تحقیری در میان باشد، در ذات خود روزنامه‌نگارانه می‌دانستند، ژورنالیسم حتی در نوشتن مطالب «میدانی» جانبدارانه‌تر از مقاله‌های آکادمیک و «علمی» عمل می‌کند. ناتورالیسم زولا برخلاف آنچه در دایره‌المعارف‌ها بیان می‌شود: کنار گذاشتن تخیل، بی‌طرفی کامل و... نیست یا لااقل در بعضی از مهم‌ترین کارهایش چندان مصداقی روشن از این تعریف رایج ارایه نمی‌دهد.

در رمان آسومورا به یکباره مرزهای تفکیک‌شده مغازه‌ها با جشنی که ژِ روز به مناسبت بازکردن مغازه‌اش ترتیب می‌دهد به‌هم می‌ریزد و داستان باز در زیبایی صور تمثیلی و تخیلی به بیان درمی‌آید:
«بوی غاز در خیابان می‌پیچید و می‌غلتید... تمام محله از فرط بوی غذا در حال انفجار بود... ضیافت و خیابان از در دوستی درمی‌آمدند و به سلامتی عابرین می‌خوردند هرکس را که خوب و مهربان می‌دیدند به درون می‌خواندند.»

از نظر هپیولت تن که گفته می‌شود زولا از او متاثر است «وراثت»، «محیط» و «لحظه» از عوامل اساسی ناتورالیسم و ملاک‌هایی برای توجیه رفتار آدمی‌اند اما از نظر زولا محیط باز اهمیت بیشتری دارد، به باور زولا همه رفتار انسان‌ها وابسته به شرایط مادی محیطی است که در آن زندگی می‌کنند اما او در عین‌حال معتقد نیست که شرایط غیرقابل تغییراند. ویژگی ناتورالیسم زولا در آن است که او اگرچه معتقد به جبر علمی است اما به قضاوقدر چندان باوری ندارد، ممکن است تفاوت او با ناتورالیستی مانند «چوبک» در همین باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آسومورا

  • ناشر: نیلوفر
  • کد کتاب: 118436 - 60/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امیل زولا, فرهاد عنبرانی, داستان های کلاسیک, داستان های فرانسوی