كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آسمان در آینه ؛ تجلی قرآن کریم بر دیوان کبیر مولانا

آسمان در آینه

نویسنده: علیرضا مختارپورقهرودی
ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 660
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

تجلی قرآن کریم بر دیوان کبیر مولانا

تردید نیست که مهمترین متن دینی که آثار عمیق و گسترده ای برشخصیت و زندگی مولانا داشته،همانا قرآن کریم است.این کتاب آسمانی چنان تاثر شگفت آوری بر سروده های مولانا گذارده که در سرتاسر دیوان کبیر مشهود است.تحقیق حاضر که حاصل بیش از سه سال مطالعه و بررسی تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم آیات و مفاهیم قرآن کریم بر غزلیات،ترجیعات و رباعیات مولاناست،تمامی ابیاتی را که این عارف بزرگ در آنها از مفاهیم قرآنی بهره گرفته،گردآوری کرده است. در این پژوهش،به بیش از دو هزار بیت اشاره شده که شامل ذکر کلمات،اصطلاحات،نام سوره ها،ترجمه آیات و بیان مضامین و مفاهیم م تعابیر قرآنی می شود. همچنین در مقدمه مفصل ابتدای کتاب انواع تاثیرات قرآن کریم بر دیوان کبیر مولانا تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

نویسنده در مقدمه کتاب خود درباره دیوان کبیر بیان می‌کند که این دیوان که به نام دیوان شمس نیز شناخته می‌شود و مثنوی معنوی دو مجموعه نظمی هستند که سرشار از معارف و شور و شوق و درس‌های زندگی معنوی برای تمامی انسانها در طول تاریخ صرفنظر از تفاوت‌های فردی از نظر زمان و مکان و شرایط تاریخی،‌اجتماعی،‌جغرافیایی و حتی مذهب به یاد گذاشته‌اند. علیرضا مختارپور ادامه می‌دهد که چنین است که امروزه در تمامی کشورهای دنیا افراد بسیار با معلومات متفاوت و با دیدگاههای مذهبی و اجتماعی گوناگون این دو اثر ارزشمند را می‌خوانند و بهره معنوی می‌برند و به اندازه جام خویش از این اقیانوس‌های گرانبها جرعه‌ای می‌نوشن و جان و دل صفا می‌دهند.

وی ابیات مثنوی و دیوان کبیر را به وضوح نشان‌دهنده از وسعت و عمق آشنایی مولانا با علوم و معارف و قصص و تاریخ آداب و خلقیات و تنوع دیدگاههای اهل علم و عموم مردم زمان خود و میراث پیشینیان می‌داند. علیرضا مختاری در بحث دیوان کبیر و انعکاس تعالیم قرآنی در آن تاکید می‌کند که در دیوان کبیر نمونه‌های بسیار متنوع از تاثیر از قرآن دیده می‌شود اما نوع تاثیر قرآن کریم و به عبارتی نوع استفاده مولانا از مفاهیم این کتاب آسمانی بسیار شگفت‌آور و گونه‌گون است.

مولانا در بیت ۲۴۲۱۱ که اشاره به احوال حضرت یوسف ( ع ) دارد به طنابی که کاروانیان در چاه انداختند و یوسف ( ع ) با گرفتن آن چاه نجات یافت اشاره می‌کند و می ‌گوید این جهان مانند چاهی است که انسان در آن گرفتار شده و خداوند متعال قرآن کریم را مانند آن ریسمان به درون چاه انداخته تا انسانها با تمسک و توسل به آن رهایی یابندن و به عزت و سعادت دست یابند 

مختاری ذکر کلمات آیات قرآنی عینا ً در ابیات،‌ذکر نام سوره‌های قرآن کریم، ذکر کلمات خاص قرآن کریم، ذکر ترجمه آیات، اشاره به مضمون یک یا چند آیه، اشاره به مفاهیم قرآنی، اشاره به اصطلاحات قرآنی بدون اشاره به آیه خاص و همچنین استفاده از تعابیر قرآنی برای مقاصد دیگر را انواع مختلف استفاده از آیات،‌اصطلاحات و مفاهیم قرآنی در دیوان کبیر می‌داند.


...در دیوان کبیر بیش از ۲۴۰ بیت از دیوان کبیر که به احوال حضرت یوسف ( ع ) اشاره دارد فهرست شده که اشاره به چند بیت آن برای نشان دادن توجه مولانا به قرآن کریم مفید است: 
۱- بیت ۴۴۷: 
الشمس خرت والقمر،‌ نسکامع الاحدی عشر قدامکم بی یقظه، قدام یوسف فی الکری
اشاره به آیه ۴ سوره یوسف: خواب حضرت یوسف که در آن دید یازده ستاره و خورشید و ماه به او سجده می‌کنند.
۲- بیت ۲۷۷۰۶: 
بی عشق نه یوسف را اخوان چو سگی دیدند ؟! وز عشق،‌ پدر دیدش زیبا و مطرایی
اشاره به آی ۸ سوره یوسف: محبت حضرت یعقوب ( ع ) به یوسف و حسادت برادران یوسف ( ع ).

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آسمان در آینه ؛ تجلی قرآن کریم بر دیوان کبیر مولانا

  • 0ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), علیرضا مختارپورقهرودی, اشعار عرفانی, شعر فارسی, عرفان اسلامی, شمس تبریزی, مولوی, ادبیات عرفانی, کتاب آسمان در آینه ؛ تجلی قرآن کریم بر دیوان کبیر مولانا