کتاب آزمایشگاه ذهن ؛ آزمایشهای ذهنی در علوم طبیعی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب فلسفه و عرفان انتشارات هرمس

آزمایشگاه ذهن ؛ آزمایشهای ذهنی در علوم طبیعی

نویسنده: جیمز رابرت براون
مترجم: گروه مترجمان
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 276
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

اینکه تئوری های علمی چگونه به تور می افتند و توجیه و تبیین آنها به چه نحو است از مسائل جدی فلسفه علم محسوب می شود. در این میان برخی از فیلسوفان علم همچون کارل پوپر بر مقام داوری انگشت تاکید می نهند و از شان توجیه تئوری ها دفاع می کنند و برخی دیگر مقام گردآوری را پیش می کشند و از چگونگی پیدایی تئوری ها سخن می گویند؛ اولی بحثی معرفت شناختی را در میان می نهد و دومی نگاهی جامعه شناختی را در دل دارد.

کتاب پیش رو ، آزمایشگاه ذهن ، نوشته جیمز براون ، فیلسوف علم کانادایی معاصر را می توان در دسته دوم قرار داد. وی اکنون استاد فلسفه علم در دانشگاه تورنتو است. از دیگر آثار او می توان به فلسفه ریاضی ، امر عقلانی و امر اجتماعی و چه کسی در علم قانون گذاری می کند؟

مترجمان این اثر را عمدتاً دانشجویان فلسفه دانشگاه بهشتی تشکیل می دهند. سبب آنجاست که همگی آنها از دانشجویان مرحوم علوی نیا بودند و به توصیه او چنین کرده اند. فصل نخست کتاب را زرین مناجاتی ، دانشجوی دکتری اخلاق زیست محیطی به دست گرفت. فصل دوم ، سوم و چهارم را به ترتیب محمد ایزدی ، حنیف امین بیدختی و حسین دباغ دانش آموختگان فلسفه غرب ترجمه کردند. عاقبت ، فصل پنجم را ایمان آقابابایی، دانش آموخته فلسفه علم و فصل ششم را ابراهیم باسط دانش اموخته فیزیک و فلسفه انجام دادند.

بدون تردید این اثر خود را وامدار کوشش های خانم نغمه ربیعی و آقای سروش رزمی می داند که بی منت و بی رشوت متن ترجمه را پیراسته کردند و در مواردی با متن اصلی تطبیق دادند. همچنین دکترحسین شیخ رضایی نیز در پاره ای از لغات تخصصی همفکری کردند که از این بابت مترجمان را سپاسگزار خود کردند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آزمایشگاه ذهن ؛ آزمایشهای ذهنی در علوم طبیعی

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 39022
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جیمز رابرت براون, فلسفه علم, علمی عمومی, روانشناسی ذهن, ریاضیات, کتاب آزمایشگاه ذهن