دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آزادی یا مرگ

آزادی یا مرگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
آزادی یا مرگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 162490 - 77/2
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

آزادی یا مرگ

نویسنده: نیکوس کازانتزاکیس
مترجم: محمد قاضی
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 730
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ لبه بالایی عطف کتاب سائیدگی دارد

 

مروری بر کتاب

در این کتاب که قهرمان اصلی آن کاپیتان یا پهلوان میخالیس است، و این مرد از بسیاری جهات پدر خود نویسنده را به یاد میآورد، خیالبافی افسانه‌وار و سرگذشت واقعی پی در پی به هم میآمیزند.

نویسنده در فصلهای اول کتاب دیگرش با عنوان نامه به ال گرکو نیز چهره این مرد عبوس، ساکت، خشن و سازش‌ناپذیر را، که حتی ترس و وحشت را در میان خانواده خود حکمفرما میساخت، مجسم کرده است. در کتاب آزادی یا مرگ که در آن داستان دو شورش جزیره کِرت را _در سالهای 1889 و 1897 بر ضد ترکان عثمانی_ یکجا به هم درآمیخته است، پهلوان میخالیس به عنوان مظهر شورش و قیام در برابر آنچه انسان را زجر داده و زندگی او را به صورت سرنوشتی ساده و بیاهمیت درآورد؛ نمودار میشود.

در این داستان، نیروی اشغالگر، زن و حتی خانواده هرکدام مانع آدمی در راه نیل به آزادی هستند. از اینرو، پس از کشتاری که ترکان از مسیحیان شهر کاندی در کِرت میکنند، پهلوان میخالیس یکی از نخستین کسانی است که راه مبارزه مخفی را در پیش میگیرد، و آخرین کسی است که در آنجا با رد هرگونه سازش و هرنوع تمکین، جان میسپارد. او در آخرین مأمنی که در آن پناه گرفته است، درحالی که سلاح به دست دارد و گروهی از فداییان دور و برش هستند، کشته میشود.

در اطراف این قهرمان، جمعی از کرتیان، مرکب از جنگجویان و مبارزان شرکت کننده در شورشهای مختلف، راهزنان، دزدان دریایی، چوپانان، دهقانان و رؤسای خانواده هستند که همگی حقیقتی ساده و کلی را شعار خود کرده‌اند و آن این است: به هیچ قیمتی نباید به آنچه شأن و شرف آدمی را پایین میآورد تسلیم شد، بلکه باید مبارزه کرد و برای آزادی زنده بود و مُرد.

در این جهان که آداب و رسوم کهن بر آن حکمفرماست، بزرگمردی همواره دوش به دوش شجاعت روان است...سه جور آدم هست : آنهایی که تخم مرغ را بدون پوست می خورند ، آنهایی که با پوست می خورند ، و آنهایی که وقتی تخم مرغ را با پوست خوردند دیزی گلی آن را هم می خورند . دسته اخیر را کرتی می گویند ...
تو هیچ می دانی بزرگ ترین درنده دنیا کیست ؟ لابد خواهی گفت شیر . نه ، به هیچ وجه ! بزرگ ترین درنده دنیا آدم است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات