دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آزادی و حیثیت انسانی

آزادی و حیثیت انسانی

نویسنده: سیدمحمدعلی جمالزاده
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 391
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار:  1338 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

مقصود از کتاب آزادی و حیثیت انسانی این است که به ما بفهماند که انسان تا آزاد نباشد و حیثیت و احترام همنوعان خود را مراعات ننماید نمی تواند و حق ندارد خود را انسان بداند و انسان بخواند و چنانچه خود را انسان بداند و بخواند لابد به همان شکل و صورت ظاهری خود قانع گردیده است.

در این کتاب ضمن بررسی معنا و مفهوم آزادی و مقام و جایگاه آن، به فلسفه آزادی اشاره شده است. آزادی تفکر، آزادی عقیده، آزادی مذهبی، آزادی سیاسی معرفی شده و پیش‌زمینه‌های این نوع آزادی و موانع آن، همچنین فلسفه و آفات و عوامل تهدیدکننده‌ی آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

آزادی، یعنی نبودن غل و زنجیر و عدم رادع و مانع و جبر و تحمیل یعنی اسیر نبودن و زندانی نشدن _ آزادی به معنای امنیت داشتن پس از ابراز عقاید و اندیشه‌هاست. اگر مردم از گفتن حقایق طفره روند و عقاید و اندیشه‌های خود را در قلب و دل خود پنهان نگه دارند و از حکومتیان (زمان خودشان) و دیگر مردمان بترسند و احساس ناامنی کنند، یقینا در چنین جامعه‌ای آزادی نیست، جامعه‌ای که گروه تفتیش عقاید دارد (مثل پاپ‌های قرون وسطی در اروپا که دستگاه انگزاسیون ساخته و مفتشان را برای بررسی عقاید و اندیشه‌های مردم به همه جا می‌فرستادند) و آن گروه «وحشت و اضطراب» ایجاد کرده است، مسلما در چنین جامعه‌ای نمی‌توان ادعای «آزادی» کرد.

در نظامی که «دستگاه‌های سانسور و منع» وجود دارد، و شهروندان در گفتن و نوشتن و هنرآفرینی و غیره آزاد نیستند، چگونه می‌توان احساس «آزادی» کرد. زمانی که «قدرت تفکر و اندیشیدن و تعقل» از قومی گرفته شده و خط قرمزهای زیاد و نامعلومی کشیده شود، دیگر شکی در «ذبح شدن آزادی» نمی‌ماند، حتی جایی که فقر و گرسنگی و بینوایی بیداد می‌کند و مردم گرفتار روزمرگی شده‌اند، «آزادی» مفهومی ندارد....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات