کتاب آرمنی موسیقی ایران یا موسیقی ربع پرده فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب موسیقی انتشارات سرود

آرمنی موسیقی ایران یا موسیقی ربع پرده

نویسنده: علینقی وزیری - امیر معینی
ناشر: سرود
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 135
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

آرمنی موسیقی ایران رساله ای است که علینقی وزیری در سال 1314 برای دریافت درجه ی دکتری نوشته است . او در این رساله به بررسی و تحلیل هارمونی ربع پرده و گام بیست و چهار قسمتی پرداخته است . آقای محمود سیّد هندی این رساله را بر اساس نسخه ی دست نویس وزیری ، تصحیح کرده و مقدمه ای نسبتا مفصّل درباره ی وزیری و آثار او نیز بر آن افزوده است .

وزیری بخش های آغازین کتاب آرمونی در موسیقی ایرانی خود را در شماره های هشت تا یازده سال سوم مجله ی موسیقی ( آبان تا بهمن 1320 شمسی ) با ترجمه ی اعتصام زاده به زبان فرانسه به چاپ رسانید ولی بنا به عللی چاپ دنباله ی آن میسر نشد.

او می گفت :  من تا سی و دو سالگی که در ایران بودم آنچه از موسیقی ایرانی در ذهن استادان موسیقی ، از قبیل آقا حسینقلی و میرزا عبدالله بود، مانند ردیف ها و قطعات ضربی و همچنین تصنیف ها و پیش در آمدها را به خط نت نوشتم که باقی بماند. پس از تحصیل موسیقی در اروپا و بازگشت به ایران با تمام مشکلات و موانع ، مدرسه ی عالی موسیقی را تاسیس نمودم و با استواری در مداومت آن کوشش کردم که بدون هیچ گونه کمک دولتی با تمام مشکل تراشی ها و حسادت ها به کار خود ادامه داده و شاگردان خوبی در آنجا تعلیم دادم که بعدها هر کدام در رشته ی خود در موسیقی نام آور شدند و منشاء خدماتی گشتند

...نوعی فاصله موسیقیایی است که تحت عنوان میکرو تون micro tone طبقه بندی می‌شود. ربع پرده کوچک‌تر از نیم پرده می‌باشد. در موسیقی ایرانی هنوز مقدار دقیقی برای این فاصله مشخص نشده‌است اما با توجه به تئوِِری اعتدالی علینقی وزیری می‌توان آن را معادل با ۵۰ سنت (cent) دانست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آرمنی موسیقی ایران یا موسیقی ربع پرده

  • ناشر: سرود
  • کد کتاب: 89694 - 112/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: علینقی وزیری, امیر معینی, موسیقی, موسیقی سنتی, موسیقی ایرانی, ربع پرده, کتاب آرمنی موسیقی ایران یا موسیقی ربع پرده