منو
سبد خرید

آرایه ها و نقوش ختایی ؛ در هنر تذهیب و طراحی فرش

آرایه ها و نقوش ختایی ؛ در هنر تذهیب و طراحی فرش
درحال حاضر موجود نمی باشد
آرایه ها و نقوش ختایی ؛ در هنر تذهیب و طراحی فرش
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 107399 - 36/6
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 32 = 40
0 ریال

آرایه ها و نقوش ختایی

نویسنده: امیرهوشنگ آقامیری
ناشر: یساولی
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 244
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در هنر تذهیب و طراحی فرش ؛ مصور - برخی گلاسه و رنگی

در دو قرن اخیر هنرشناسان و منتقدان ایرانی و خارجی در پی درک و دریافت رمز و راز نقوش تذهیب و فلسفه پیدایی آن‌ها و چرایی و چگونگی ترسیم آن خطوط سحرانگیز در هنرهای ناب ایرانی بوده‌اند. دغدغه اصلی محققان هنر پی بردن به منشا و سرچشمه این آرایه و سمبل‌ها و موتیف‌های مجرد و انتزاعی بوده است.

بررسی‌های مقدماتی و نخستین در زمینه پیشینه و سوابق تاریخی این نقوش و نگاره‌ها چنین حکم می‌کند که اندیشمندان و فلاسفه و حکمای ایران زمین در نقد و بررسی و معرفی هنر تذهیب و زیبایی‌های پنهان در آن بایستی جستجو را از مبانی و ریشه‌های فرهنگ معنوی سرزمین خود و در میان عناصر و ارزش‌های ماندگار هنری آن آغاز و پژوهش را بر اساس دیدگاه‌های شرقی ایرانی هنر به انجام برسانند.

هرگاه به یک طرح اسلیمی و ختایی و یا ترکیبی از نقوش سنتی که تشکیل یک طرح تذهیب زیبا داده اند نگاه کنید روح زیبایی پسند شما به شکوه و عظمت این هنر پی خواهد برد، ترکیبی از گل ها و نقش های ریز که بر اساس قواعد و قانون های منظم هندسی کنار یکدیگر قرار گرفته اند و یک نقوش بسیار زیبا وچشم نواز را تشکیل داده اند، همه این زیبایی ها در چشم یک بیننده ریز بین به خوبی نمایان می شود ولی باید گفت اوج عظمت و شکوه این هنر را در دستان و تفکر خالق و نقاش آنها باید دید که با ظرافت بی ماند یبه نقش زدن این طرح ها میپردازد، اگر قصد آموزش تذهیب و یادگیری هنرهای مرتبط با طراحی فرش را دارید بهتر است به این راز و رمزها و نسبت هایی که بین این نقش ها حاکم است آشنا شوید در ادامه با کتابی آشنا خواهید شد که به صورت گام به گام به این موراد پرداخته است.

فهرست

آنالیز عناصر ختایی
گلها
قواعد ختایی
نقش های کامل ختایی و مراحل شکل گیری
ترکیبات ختایی تمام رنگی همراه با رنگ آمیزی کامل

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات