کتاب آدولف هیتلر دوران سرمستی و دوران ویرانگری ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات ثالث

آدولف هیتلر دوران سرمستی و دوران ویرانگری

نویسنده: ایان کرشاو
مترجم: محسن عسکری جهقی
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1990
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

ایان کرشاو در دو جلد «دوران سرمستی» و «دوران ویرانگری» زندگی هیتلر را به زیبایی به تصویر کشیده و برای این کار پژوهش بسیار گسترده‌ای را انجام داده،  اسناد و مدارکی را کاویده که تا کنون هیچ پژوهشگری بدان‌ها نپرداخته است. این کتاب به یقین موثق‌ترین زندگی نامه هیتلر در دوران ماست.

در دیباچه کتاب با اشاره به شرایط سیاسی اجتماعی جامعه آلمان در رشد و ظهور هیتلر آمده است: «​«ایان کرشاو» تلاش می‌کند از دل زندگینامه و سرنوشت آدولف هیتلر، جنبه‌های شخصی شکل‌گیری دوره بسیار مهمی از تاریخ بشر را به ابعاد غیرشخصی آن پیوند بزند. علاوه بر شخصیت عجیب مردی که سرنوشت ملت و کشور آلمان طی سال‌های 1933 تا 1945 را در دستان خود گرفته بود، آنچه در سراسر نوشتن این کتاب جالب است پاسخ به این پرسش است: چگونه چنین چیزی ممکن است؟ یا به عبارتی ظهور هیتلر چگونه ممکن شد؟

نه از این سو که چگونه شخصیتی که کمتر کسی گمان می‌برد مدعی تاج و تخت باشد، آنگونه به قدرت رسید، بلکه از این رو که او چگونه توانست دایر قدرت خود را تا آن حد بگستراند که به یگانه قدرت مطلق آلمان تبدیل شود و آنچنان تمام رهبران نظامی و ارتشبدان آلمانی را زیر مهمیز خود بکشد که بی‌چون و چرا از دستورات کسی اطاعت کنند که تا چندی پیش از آن، سرجوخه‌ای بیش نبود، چگونه ممکن است مغزهای متفکر و نخبگان تمامی اقشار و گروه‌های اجتماعی یکباره عنان اختیار خود را به طور مطلق در دستان مردی بگذارند که به غیر از تهییج توده (که الحق و انصاف در آن چیره دست بود) وگرنه هنر و استعداد دیگری نداشت.

چنانکه در نگاه اول، پاسخ به این سوالات در شخصیت هیتلر و تفاسیری که درباره شخصیت وی مطرح شده است، یافت نشود؛ همانگونه که تا به حال بسیار در این باره گفته شده است، لاجرم باید پاسخ را در جامعه آلمان جست و باید به شرایط سیاسی - اجتماعی آلمان پرداخت که چگونه در نهایت، شخصیتی چون هیتلر را در خود پرورانید و به ظهور رساند. بنابراین هدف غایی کتاب، واکاوی بررسی عوامل سیاسی- اجتماعی جامعه آلمان است تا بتواند آن را به ابعاد شخصیتی هیتلری پیوند دهد که به سهم خود در شکل‌گیری و بسط قدرت حزب نازی سهم قابل توجهی داشت و توانست سرنوشت میلیون‌ها انسان را رقم بزند.»  

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آدولف هیتلر دوران سرمستی و دوران ویرانگری ؛ دو جلدی

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 46344
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ایان کرشاو, محسن عسکری جهقی, هیتلر, تاریخ آلمان, جنگ جهانی دوم, کتاب آدولف هیتلر دوران سرمستی و دوران ویرانگری