کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
آدمهای ماشینی

آدمهای ماشینی

نویسنده: کارل چاپک
مترجم: کامران فانی - سعید حمیدیان
ناشر: پیام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 148
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 79093

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی 

 

مروری بر کتاب 

این نمایشنامه یکی از شاهکارهای تاریخ ادبیات نمایشی جهان است و در بین آثار قرن بیستم نیز جایگاه والایی دارد. محتوای اثر درباره انقلاب منفی از طرف ساخته‌های خود انسان‌هاست. منظور چاپک از آدم‌های ماشینی همه ماشین‌ها چون کامپیوتر و اینترنت است. یعنی اصل قضیه ساخت این آدم‌ها، خدمت به انسان است و این یک انقلاب و تحولی بزرگ است، اما نتیجه کار بالعکس شده و انقلاب منفی رخ می‌دهد. 

انسان، ماشین‌ها و آدم ماشینی را برای خدمت به خود و به طور کل خدمت به نوع بشر ساخته است، اما کار به جایی می‌رسد که خود انسان اسیر و خدمتکار این ساخته خود می‌شود. داستان این نمایشنامه از شرح ساخت آدم ماشینی توسط انسان و نمونه‌های نخستین و آزمایشگاهی آدم ماشینی شروع شده و در نهایت به ساخت روبات‌هایی با کیفیت و قابلیت‌های بالا می‌رسد. 

انسان به ابزارسازی معروف است، اما همیشه از ابزاری که می‌سازد هراس دارد. ابزار به ما قدرت می‌دهد، ولی انسان نگران قدرتی است که ابزار به او می‌دهد. این نگرانی که از قدیم وجود داشته، در قرن بیستم و با رشد فناوری و تنوع ابزارها بیشتر از گذشته شده و تا آنجا پیش رفته که نگران از بین رفتن ارزش‌های انسانی هم می‌شود.این که باورهای انسان زیر چرخ‌های ماشین خرد و اخلاقیات به فراموشی سپرده می‌شود، درواقع پیام این نمایشنامه است و از این‌گونه هراس‌ها صحبت می‌کند.در این نمایشنامه دختری به نام هلنا به جزیره‌ای که در آن آدم‌های ماشینی ساخته می‌شوند می‌رود و برای مبارزه با ساخت این آدم‌ها، جریاناتی را به وجود می‌آورد.

درواقع نویسنده این نمایشنامه می‌خواهد یک‌بار دیگر توجه ما را به ارزش‌‌های انسانی، اخلاقیات، عشق و ادامه حیات در روی کره‌زمین جلب کند و هشدار می‌دهد که ماشینیزم بر انسان چیره نشود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آدمهای ماشینی

  • ناشر: پیام
  • کد کتاب: 79093 - 21/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: کارل چاپک, کامران فانی, سعید حمیدیان, نمایشنامه چک, نمایشنامه فرانسوی, داستان های چک