کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب های جدیدی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
آخرین ملکه روسیه

آخرین ملکه روسیه
نویسنده: آنا ویروبوا
مترجم: نظام الدین احتشام
ناشر: خجسته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 344
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 67910

کمیاب - کیفیت : نو

مروری بر کتاب 
مصور

قبل از آنکه ازجریان دوستی و مصاحب بی آلایش و پاک خود با ملکه ی روسیه سخن بگویم، اجازه می خواهم ابتدا به معرفی خودم بپردازم و مخصوصا خوانندگان عزیز را به چگونگی ارتباط خود با خاندان رمانف آشنا سازم.
نیکلا در مه 1868متولد شد وقتی 23ساله بود از خطر یک ترور در ژاپن جان سالم به در برد ودر 20اکتبر 1894پس از فوت پدرش به علت بیماری کبد به سلطنت رسید ودر پایان همان ماه با الکساندرا نوه دختری ملکه ویکتوریا ی انگلستان وخواهر پادشاه هسن –دارمشتات آلمانی ازدواج کرد. آنها صاحب چهار دختر شدند. نیکلای بشدت مایل بود که یک پسر داشته باشد تا جانشین وی شود. 
بالاخره تزار به آرزوی خود رسید ودر سال 1904صاحب پسری بنام آلکسی شد. نیکلای دوم والکساندرا از شهر سن پطرزبورگ که پطر کبیر آنرا بنیانگذاری کرده بود خوششان نمی آمد وآنرا زیادی مدرن می دانستند. به همین دلیل در سال 1895 از دیگر فامیل در اقامتگاه خانوادگی آنیچکوفAnichkov جدا شده و به تنهائی به "قصر الکساندر" در منطقه "تزارس کوئه سلو" نقل مکان کردند. این محل در بیست کیلومتری پایتخت واقع شده است.بعدها بلشویکها نام آنرا به " داستوئه سلو " گذاشتند وسپس به پوشکین تغییر نام یافت. 

تزارویچ تنها پسر نیکلاى دوم و فوق العاده مورد محبت تزار و ملکه الکساندرا بود ولی بصورت مادرزادى بیمارى هموفیلى داشت. این بیمارى دربین افراد خانواده سلطنتى استوارت ها یعنى آنهائى که قرابت نَسَبى با ملکه ویکتوریا انگلستان داشتند بطور ارثى شایع بود و این بیماری معمولااز طریق مادر به پسر منقل می شود. در سال 1905 وقتى خانواده سلطنتى در تعطیلات بسر مى بردند، در یک اسب سواری تفریحى طفل دچار خونریزى داخلى شد وچندین روز خونریزى ادامه داشت و مداواى کلیه پزشکان براى قطع خونریزى بى نتیجه ماند بطوریکه دکترها قطع امید کرده بودند. 

ملکه آلکساندراى مستاصل، ازطریق ندیمه اش(آنا ویروبوا) که به کشیش راسپوتین عقیده داشت و وصف کرامات او را قبلا براى وى بیان کرده بود متوسل شد. گریگوری راسپوتین در حقیقت یک کشیش روستائی و مرموزی بود که بعضی اورا کشیش دیوانه خطاب می کردند وبعضی اورا صا حب قدرتی فوق العاده می دانستند و به او ارادتی خاص داشتند. 
راسپوتین در آن هنگام در سیبرى بود. اورا بسرعت بالاى سر بیمار درحال موت حاضرکردند. راسپوتین مدتى به چشمان بى رمق ولیعهد خیره شد ودست به پیشانى وى کشید وآنگاه گفت:"او زنده خواهد ماند. فقط نگذارید که پزشکان او را آزار دهند. بگذارید او استراحت کند". 
از فردا خونریزى قطع شد و حال آلکسى رو به بهبودى نهاد. بهر حال عده اى مى گویند که راسپوتین داراى قدرت هیپنوتیزم بوده ودر معالجه از این قدرت خود استفاده کرده است. پاره ای می گویند که تلقین او در مادر و اطرافیان موثر بوده و بعضى مى گویند که او از داروی معجزه آسا Wonder Drug"" خود که حاوى آسپیرین بود استفاده کرده است.... 
الکساندرا به شدت معتقد به حکومت مطلقه وفردی تزار بود واو را تشویق به مقاومت در مقابل رفرم سیاسی میکرد.تزار در 1895نطقی ایراد کرد ودر آن به «رویاهای پوچ وبی معنی» طرفداران دموکراسی تاخت. نیکلا در سال 1902 ویاچسلاو پِِلِوه"Plehve" را که فرد خشن و مستبدی بود و به هیچ وجه گروه خونی او اصلاحات سیاسی را بر نمی تابید برای کنترل اوضاع و سرکوب آزادیخواهان به سمت وزیر کشور انتخاب کرد.
این انتصاب برای نیکلا بسیار گران تمام شد. پِلوه ریشه تمامی ناکامی های خود در کنترل اصلاح طلبان را ناشی از تحریکات یهودیان می دانست وطی یک عملیات محرمانه «Jewish pogrom» یعنی طغیان مردم بر ضد یهودیان و قتل عام یهودیان را هدایت کرد....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آخرین ملکه روسیه

  • ناشر: خجسته
  • کد کتاب: 67910 - 49/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: آنا ویروبوا, نظام الدین احتشام, روسیه, رومانوف, انقلاب روسیه, داستان های روسی, داستان های تاریخی, تاریخ روسیه