منو
سبد خرید

آثار کلیدی موسیقی

آثار کلیدی موسیقی
درحال حاضر موجود نمی باشد
آثار کلیدی موسیقی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 74588 - 40/6
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

آثار کلیدی موسیقی

نویسنده: ژان ژاک سولی - گی للون
مترجم: محمد مجلسی
ناشر: دنیای نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 672
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1377 دوره چاپ : 1

کیفیت : عالی 

مروری بر کتاب 

باگاتال (باگاتلا در زبان ایتالیائی) در لغت به معنای چیز کم بهاست ، و در موسیقی آهنگی را گویند کوتاه و پرتحرک ، سبک و روان.و معمولاً آهنگسازان به باگاتل های خود چندان بها نمی دهند و اکثراً باگاتل را برای اجرا با کلاوسن می سازند ، و قاعده و قانون خاصی را در ساختن آن در نظر نمی گیرند.

از نخستنی آهنگسازانی که نوشتن باگاتل را باب کرد فرانسوا کوپرن بود ، که در سال 1717 قطعاتی به این نام برای کلاوسن ساخت وبعد از او در نیمه ی دوم قرن هجدهم ، به قطعات گوناگون و کوتاهی که اهمیت چندانی نداشتد باگاتل می گفتند.و این قطعات را در آن هنگام در چندین مجموعه گرد آوردند و به طبع رساندند ، که از آن جمله بودند:
هزار و یک باگاتل و به همت ف.بواون (1753) ، و قطعات باگاتل به کوشش س.و.مائیت سی یر(1797).

با ظهوربتهوون باگاتل اعتبار و حیثیت جدیدی یافت.این آهنگساز بزرگ سه رشته باگاتل (اپوس 33-119-126) را برای پیانو نوشت که از نظر هنری ارزش والائی داشت.

بعد ازبتهوون تا پایان قرن نوزدهم آهنگسازان دیگر نیز باگاتل هائی ساختند که اکثراً چنگی به دل نمی زدند ، و تنها یک استثنا در این میان وجود دارد ، و آن هم باگاتل بدون تنالینه ی فرانتس لیست است ، که در سال 1885 تصنیف شده بود و تا سالها بعد از مرگ او کسی از آن خبر نداشت و عاقبت در سال 1956 این باگاتل کشف شد و شاید نخستین آهنگی باشد که بیست و پنج سال قبل از شونبرگ - تنالیته را کنار گذاشته است و اثری است ارزشمند.که نه تنها کوتاه و پر جوش است ، بلکه فرم آزاد باگاتل را نیز دارد.

باگاتل
باگاتل لودیک وان بتهوون آنتون وبرن بالاد
بالاد فردریک شوپن باله
باله پیتوایلیچ چایکوفسکی ایگوراستراوینسکی
ایگوراستراوینسکی موریس راول آلبرروسل کلود دوبوسی اریک ساتی داریوس میلو بلابارتوک سرگئی پروکفیف کرال
کرال یوهان سباستین باخ کنچرتوگروسو کنچرتوگروسو آرکانجلوکرلی یوهان سباستین باخ گئورگ فردریش هندل
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات