دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آثار ملی اصفهان

آثار ملی اصفهان

نویسنده: ابوالقاسم رفیعی مهرآبادی
ناشر: انجمن آثار ملی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1028
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ عطف جلد پشتی کمی ترک خورده است؛ فاقد فرمان


مروری بر کتاب

مصور

اصفهان یکی از شهرهای مبنایی برای کشور ایران در طول تاریخ بوده وهست این شهر از معدود مراکز باستانشناسی ارزشمند جهانی وبسیاری از آثار باستانی آن در لیست آثار بشری به ثبت رسیده است اگر از تاریخ این شهر سخن به میان آید سرگذشت آن تا اعماق اساطیر وافسانه ها ریشه دارد تاریخ این شهر از یک سو به سلیمان ونوح متصل واز سوی دیگر پایگاه نهضت کاوه آهنگر بر علیه ضحاک خونخوار معرفی می گردد.

اهمیت اصفهان به اندازه ای است که در اکثر دائره المعارفهای بزرگ جهان مدخلی به آن اختصاص یافته و سفرنامه هایی از محاسن وشکوه ظاهری و باطنی آن از پژوهندگانی چون تاورنیه ,شاردن و... به نگارش درآمده ومظاهر تمدن آن همانند سبک معماری ,مکتب فلسفی ومنهج فقهی آن چشمگیر است.

...بطوریکه گفته شد رودخانه زاینده رود از مغرب به مشرق جارى است و رودخانه ایست قدیمى و از هنگامى که شهر اصفهان محل سکونت شده و ساکنان نیاز به ارتباط با قسمتهاى دیگر آن داشته‏اند ناگزیر به ساختن پل گردیده‏اند،بدیهى است هر ارتباطى که بین دو قسمت اصفهان ضرورت یافته پل ارتباطى آن زودتر ساخته شده است.

آنچه مسلم است پل هاى مارنان و شهرستان و اللهوردیخان و خواجو از پل هائى هستند که در مرحله اول احتیاج ساخته شده ‏اند، منتهى در اثر کثرت ایاب و ذهاب فرسوده و خراب شده و تجدید بناء گردیده‏اند از همین نکته که گفته شد معلوم گردید اینکه مى‏گویند پل شهرستان از احداث سلسله ساسانیان است درست مى‏باشد چه نخستین پلى است که دو قسمت اصفهان را بیکدیگر ارتباط مى‏داده است. ولى در اثر فرسودگى در زمان دیالمه و دیگران ترمیم و تجدید گردیده است.

...میدان نقش جهان که با نام‌ میدان شاه نیز شناخته می‌شود، مجموعه ی بزرگی از ساختمان‌های دوره ی صفوی در شهر اصفهان است. 
طول این میدان از شمال به جنوب بیشتر از ۵۰۰ و عرض آن حدود ۱۶۵ متر می باشد.
... عصار خانه‌های اصفهان
دانه‌های روغنی و استفاده آنها برای روشنائی‌
طرز استفاده از دانه‌های روغنی و پیدایش عصار خانه
چگونگی ساختمان عصار خانه
تیرخانه یا قسمت روغن‌گیری
روش روغن‌گیری
دانه‌های روغنی‌ عصار خانه‌هایی در شهرهای دیگر استان اصفهان
...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات