کتاب آثار تاریخی شمیران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات اداره کل میراث فرهنگی استان تهران

آثار تاریخی شمیران ؛ لواسان و رودبار قصران

نویسنده: ناصر پازوکی طرودی
ناشر: اداره کل میراث فرهنگی استان تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 422
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

جلد اول - مصور

جغرافیای تاریخی و معرفی محوطه های باستانی و بناهای تاریخی - فرهنگی

شناخت موضوع و دانستن صورت مسئله به همراه داشتن آمار و اطلاعات دقیق از ابعاد هر معضل و مشکل ، اولین گام اساسی در حل و رفع آن خواهد بود. قطعا بدون حصول شناخت ، نتیجه بسته به شانس و اقبالی است که هیچ پایه و اساسی علمی نخواهد داشت.

در این کتاب که از سوی "اداره کل میراث فرهنگی استان تهران "انتشار یافته تلاش شده جغرافیای تاریخی و محوطه‌های باستانی و بناهای تاریخی فرهنگی شهرستان "شمیران "(یکی از فرمانداری‌های نه گانه تهران)، شامل "لواسان " و "رودبار قصران "به تفصیل و همراه با عکس معرفی گردد .ابتدای کتاب شامل اطلاعاتی است درباره موقعیت و اهمیت جغرافیایی شمیران، تقسیمات کشوری و فرمانداری شمیران، جغرافیای تاریخی و وجه تسمیه رودبار قصران داخل، کوه‌ها و رودها و راه‌های رودبار قصران، اقوام ساکن در طبرستان قبل از مهاجرت آریایی‌ها، تاریخ رودبار قصران از دوره آشوری‌ها و مادها و هخامنشیان تا دوره قاجار (به ویژه دوره علویان آل بویه، غزنویان، اسماعیلیان، مرعشیان، چلاویان، جلالیان، تیموریان و آل کیا) .

سپس آثار باستانی و تاریخی فرهنگی "دشت لار"، "لواسان بزرگ "و "رودبار قصران"، به ترتیب و تفکیک شهرها و روستاهای آنها معرفی شده‌اند که عموما شامل محوطه‌های باستانی، قلعه‌ها، امامزاده‌ها، کاروان‌سراها، قبرستان‌ها، رباطها، تپه‌های باستانی، مساجد و حسینیه‌ها، حمام‌ها، کاخ‌ها، مناظر طبیعی، باغ‌ها و سایر بناهای باستانی تاریخی است . در پایان کتاب فهرست منابع و فهرست محوطه‌ها و بناهای تاریخی فرهنگی شمیران (لواسان و رودبار قصران)، همچنین نقشه موقعیت جغرافیایی آثار یاد شده (نقشه باستان شناسی) آمده است .

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آثار تاریخی شمیران

  • 0ریال

برچسب ها: ناصر پازوکی طرودی, جغرافیای تهران, جغرافیای شمیران, جغرافیای تاریخی شمیران, شمیران, لواسان, لواسانات, شمیران, کتاب آثار تاریخی شمیران