کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
آثاری از شعرای آذربایجان

آثاری از شعرای آذربایجان

مترجم: ح. صدیق
ناشر: بابک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

برگردان‌های زیبای فارسی از نمونه‌های شعر معاصر آذربایجان، از نخستین کارهای دکتر صدیق است که آن‌ها را در دوران دانشجویی انجام داده و به تدریج در مجلات مترقی آن زمان مانند خوشه به دستیاری احمد شاملو به چاپ رساند و سپس به صورت کتابی تحت نام «نمونه‌های از شعرای معاصر آذربایجان» در آورد.

جالب است بدانید که اداره‌ی نگارش رژیم شاه، از انتشار آن به این نام جلوگیری کرد و نام آن را به «آثاری از شعرای آذربایجان» تغییر داد و یک ماه بعد از نشر آن را از پشت ویترین‌های کتابفروشی‌ها جمع‌آوری کرد ولی علیرغم این همه فشار، ناشر – یعنی انتشارات بابک- توانست پنج بار این کتاب را با جلدهای مختلف به چاپ برساند.

در تاریخ شعر آذربایجان، هر شاعر والا قدرت و پر قریحه‌اى توانسته است پى و اساس شعر را دگرگون کرده آن را متناسب با خواست زمان پیش ببرد. چنان‌که عمادالدین نسیمى، محمد فضولى، واقف، نباتى، ذاکر، صابر، معجز شبسترى و دیگران هر کدام در مرحله‌ى خاصى از دوره‌ى کلاسیک شعر آذربایجان دست به نوآورى زده‌اند و با اخذ قوت و الهام از حوادث سیاسى و اجتماعى عصر خود پایه‌هاى شعرى نوینى پى‌ریزى کرده‌اند.

مثلا ملاپناه واقف در مرحله‌‌ى خونینى از تاریخ آذربایجان، به هنگام لشکرکشى‌هاى آغ امحمدخان قاجار به شهرها و ایالات این سرزمین، به مثابه یک سیاستمدار ورزیده وارد صحنه‌ى مبارزه شد و مدت‌ها دفاع از آب و خاک خود و مقاومت در برابر هجوم قاجارها را جان بخشید و در نتیجه به نقش زدن خطوط جاندار رئالیسم اجتماعى و عصیان و فریاد در شعر و کشف و ایجاد فورم‌هاى متناسب و پایدار ساختن سنن نیک ادبى پرداخت و سبک نوینى پیش پاى شاعران آینده گذاشت.

یا آنکه معجز شبسترى در اواخر قرن شمسى گذشته به جهت تعهد بیان اندیشه‌هاى تازه و تابناک عصر در شعر، در فورم‌هاى کلاسیک تغییرهاى اساسى ایجاد کرد و نخواست با راه‌ها و سبک‌هاى شعرى هموار شده‌اى گام بردارد و براى بیان مضامین سیاسى جدید خود، به خلق فورم‌ها و اشکال تازه‌ى شعرى پرداخت و با الهام از آثار گذشتگان و در شکلى نو و مناسب با خواست زمان، در جهت انتباه توده‌هاى مردم، آثار ارزنده‌اى بوجودآورد و در ترقى و تکامل شعر آذربایجان سهم بزرگى ایفا نمود. 

روشنائى‌ها در آب ؛ حبیب ساهر 

بیرون «باغ مئشه» پشت کوه‌هاى «سارى داغ» 
بامدادان، خورشید، خون مى‌زاید!
با اشعه‌ى خود مى‌پراکند-
شفق‌ها در برگ و روشنائى‌ها در آب. 

خورشید سرخ، جادویى ازلى 
که آتش‌ها و توفان‌ها از اوست.
خونمان نشانى از این آتش دارد 
که به توفان‌هامان رهنمون مى‌شود...

مکانمان «دیار آتش»، روزگارمان آتشین،
و حیاتمان سرشار از آتش و خون است. 
تا خون از آتش سرشار نباشد دل را گرمائى نبخشد 
و تا آفتاب نسوزد، گل دهن باز نکند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آثاری از شعرای آذربایجان

  • ناشر: بابک
  • کد کتاب: 98970 - 27/4
  • موجودی: در انبار
  • 220,000ریال

برچسب ها: ح. صدیق, شاعران آذربایجان, شعر ترکی, آذربایجان, ادبیات آذربایجان, کتاب های نایاب, کتاب آثاری از شعرای آذربایجان