منو
سبد خرید

آثاری از شعرای آذربایجان

آثاری از شعرای آذربایجان
آثاری از شعرای آذربایجان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146645 - 26/2
  • وزن: 0.20kg
400,000 ریال

آثاری از شعرای آذربایجان

مترجم: ح. صدیق
ناشر: بابک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

برگردان‌های زیبای فارسی از نمونه‌های شعر معاصر آذربایجان، از نخستین کارهای دکتر صدیق است که آن‌ها را در دوران دانشجویی انجام داده و به تدریج در مجلات مترقی آن زمان مانند خوشه به دستیاری احمد شاملو به چاپ رساند و سپس به صورت کتابی تحت نام «نمونه‌های از شعرای معاصر آذربایجان» در آورد.

جالب است بدانید که اداره‌ی نگارش رژیم شاه، از انتشار آن به این نام جلوگیری کرد و نام آن را به «آثاری از شعرای آذربایجان» تغییر داد و یک ماه بعد از نشر آن را از پشت ویترین‌های کتابفروشی‌ها جمع‌آوری کرد ولی علیرغم این همه فشار، ناشر – یعنی انتشارات بابک- توانست پنج بار این کتاب را با جلدهای مختلف به چاپ برساند.

در تاریخ شعر آذربایجان، هر شاعر والا قدرت و پر قریحه‌اى توانسته است پى و اساس شعر را دگرگون کرده آن را متناسب با خواست زمان پیش ببرد. چنان‌که عمادالدین نسیمى، محمد فضولى، واقف، نباتى، ذاکر، صابر، معجز شبسترى و دیگران هر کدام در مرحله‌ى خاصى از دوره‌ى کلاسیک شعر آذربایجان دست به نوآورى زده‌اند و با اخذ قوت و الهام از حوادث سیاسى و اجتماعى عصر خود پایه‌هاى شعرى نوینى پى‌ریزى کرده‌اند.

مثلا ملاپناه واقف در مرحله‌‌ى خونینى از تاریخ آذربایجان، به هنگام لشکرکشى‌هاى آغ امحمدخان قاجار به شهرها و ایالات این سرزمین، به مثابه یک سیاستمدار ورزیده وارد صحنه‌ى مبارزه شد و مدت‌ها دفاع از آب و خاک خود و مقاومت در برابر هجوم قاجارها را جان بخشید و در نتیجه به نقش زدن خطوط جاندار رئالیسم اجتماعى و عصیان و فریاد در شعر و کشف و ایجاد فورم‌هاى متناسب و پایدار ساختن سنن نیک ادبى پرداخت و سبک نوینى پیش پاى شاعران آینده گذاشت.

یا آنکه معجز شبسترى در اواخر قرن شمسى گذشته به جهت تعهد بیان اندیشه‌هاى تازه و تابناک عصر در شعر، در فورم‌هاى کلاسیک تغییرهاى اساسى ایجاد کرد و نخواست با راه‌ها و سبک‌هاى شعرى هموار شده‌اى گام بردارد و براى بیان مضامین سیاسى جدید خود، به خلق فورم‌ها و اشکال تازه‌ى شعرى پرداخت و با الهام از آثار گذشتگان و در شکلى نو و مناسب با خواست زمان، در جهت انتباه توده‌هاى مردم، آثار ارزنده‌اى بوجودآورد و در ترقى و تکامل شعر آذربایجان سهم بزرگى ایفا نمود. 

روشنائى‌ها در آب ؛ حبیب ساهر 

بیرون «باغ مئشه» پشت کوه‌هاى «سارى داغ» 
بامدادان، خورشید، خون مى‌زاید!
با اشعه‌ى خود مى‌پراکند-
شفق‌ها در برگ و روشنائى‌ها در آب. 

خورشید سرخ، جادویى ازلى 
که آتش‌ها و توفان‌ها از اوست.
خونمان نشانى از این آتش دارد 
که به توفان‌هامان رهنمون مى‌شود...

مکانمان «دیار آتش»، روزگارمان آتشین،
و حیاتمان سرشار از آتش و خون است. 
تا خون از آتش سرشار نباشد دل را گرمائى نبخشد 
و تا آفتاب نسوزد، گل دهن باز نکند...

فهرست

حبیب ساهر
مدینه گلگون
رسول رضا
مروارید دلبازی
نگار رفیع بیگلی
بختیار واهابزاده
علی آقا کورچایلی
زینال خلیل
نریمان حسن زاده
چای اوغلو
فکرت صادق
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات